Piątek, 23 października 2020

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Policjanci z gliwickiej drogówki staną przed sądem

05.11.2019 12:56 | 0 komentarzy | acz

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu funkcjonariuszom z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. Postępowanie prowadzone było wraz z Biurem Spraw Wewnętrznych Policji – Wydziałem w Katowicach i dotyczyło przyjmowania przez policjantów łapówek.

Policjanci z gliwickiej drogówki staną przed sądem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Finalnie Rafałowi P., Marcinowi S., Patrykowi Ś., Mirosławowi B., Witoldowi D. i Marcinowi P., zarzucono popełnienie przestępstw z art. 228 § 3 k.k. i innych. Funkcjonariusze ci służbę pełnili na obszarze objętym właściwością miejscową Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. - Jak ustalono, podejrzani wykorzystywali fakt ujawnienia wykroczenia przekroczenia dopuszczalnej prędkości na drodze, do przyjęcia od kierujących pojazdami korzyści majątkowych, w zamian za odstąpienie od ukarania za faktycznie popełnione wykroczenie. Wymienieni współdziałali ze sobą, czyniąc to w różnych konfiguracjach osobowych - mówi prokurator Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

W większości przypadków przyjęcie korzyści majątkowej powiązane było z nałożeniem na kierującego pojazdem mandatu karnego za wykroczenie o innym charakterze niż rzeczywiście popełnione, np. za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy o niższej wartości, co skutkowało ukaraniem popełniającego wykroczenie mniejszą grzywną i niższą liczbą punktów karnych, a co do części osób także odstąpieniem od (obligatoryjnego) zatrzymania dokumentu prawa jazdy.

Aktem oskarżenia został objęty również Mateusz F. – wręczający korzyść majątkową kierujący pojazdem, który to prowadząc pojazd ciężarowy marki MAN na drodze publicznej, nie miał do tego uprawnień wynikających z prawa jazdy kategorii C. Jak ustalono, wręczył on korzyść w wysokości 600 zł. Podejrzanemu zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 229 § 3 k.k. Czterech podejrzanych przyznało się do zarzucanych przestępstw, wyrazili oni wolę dobrowolnego poddania się karze. Sprawa toczyć się będzie przed Sądem Rejonowym w Gliwicach.
(acz)