środa, 22 stycznia 2020

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Jest wniosek o rozwiązanie Dumy i Nowoczesności

21.02.2018 10:20 | 0 komentarzy | acz

Starosta wodzisławski zdecydował w piątek o skierowaniu do sądu wniosku o rozwiązanie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”, którego członkowie uczestniczyli w ubiegłym roku w „obchodach” rocznicy urodzin Hitlera.

Jest wniosek o rozwiązanie Dumy i Nowoczesności
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chodzi o spotkanie zorganizowane w maju 2017 roku w lesie pod Wodzisławiem. Na drzewach wisiały ogromne flagi ze swastykami. Z głośników było słychać nazistowskie marsze wojskowe. Neonaziści zbudowali coś w rodzaju ołtarzyka z portretem Adolfa Hitlera. Uczestnicy wznosili okrzyk „Sieg Hail!”, w tle było widać płonącą swastykę.

Wniosek starosty trafi do X Wydziału Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Po styczniowej emisji materiału telewizyjnego, dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”, starosta wodzisławski zwrócił się do stowarzyszenia o wyjaśnienia, które wpłynęły 12 lutego. W swoich wyjaśnieniach stowarzyszenie odcięło się od wydarzeń pokazanych w materiale filmowym. To jednak nie przekonało urzędników.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach informuje, że weźmie udział w postępowaniu sądowym zmierzającym do zdelegalizowania Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. - Niezależnie od tego w ramach prowadzonego przez siebie postępowania wyjaśniającego zbieramy dowody, które mogą być pomocne w tym postępowaniu, zainicjowanym wnioskiem starosty wodzisławskiego - potwierdza prokurator Joanna Smorczewska, rzecznik Prokuratury Okregowej w Gliwicach. Jak dodaje, jednocześnie trwają intensywne czynności w związku z postępowaniem przygotowawczym w sprawie publicznego propagowania ustroju faszystowskiego przez osoby związane ze Stowarzyszeniem Duma i Nowoczesność, które zorganizowały obchody urodzin Adolfa Hitlera.

(acz)