Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Praktyki zawodowe na szóstkę z plusem

10.06.2019 08:08 | 0 komentarzy | ż

Uczniowie CKZiU nr 1 wrócili z zagranicznych staży zadowoleni, uśmiechnięci wysmagani hiszpańskim słońcem.

Praktyki zawodowe na szóstkę z plusem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Technicy architektury krajobrazu, technicy budownictwa i technicy ekonomiści realizowali w Granadzie czterotygodniowe praktyki zawodowe. W tym czasie sprawdzali swoją wiedzę, zdobywali nowe umiejętności, mieli okazję zasmakować odpowiedzialności za powierzone im zadania. Ciekawym doświadczeniem dla praktykantów z trzecich klas technikum było zderzenie polskiej i hiszpańskiej mentalności w pracy zawodowej i relacjach międzyludzkich.

Technicy budownictwa wykonywali kapitalny remont budynku, odnawiali pomieszczenia hotelowe i projektowali w programie Auto CAD. Technicy ekonomiści nabywali nowe umiejętności w hotelach, wykonując prace biurowe w działach administracyjnych tych hoteli oraz w firmie telekomunikacyjnej TM Digital. Natomiast technicy architektury krajobrazu dbali o to, aby ogrody Alhambry – jednego z cudów wpisanych na listę UNESCO - zachwycały turystów z całego świata.

- Polska młodzież jest bardzo sumienna, pracowita i kulturalna – takie słowa usłyszeli dyrektor CKZiU nr 1 Jacek Kąsek oraz nauczyciele podczas wizyt monitorujących. Zagraniczni pracodawcy nie szczędzili pochwał naszej młodzieży, co świadczy o doskonałym przygotowaniu uczniów do pracy na europejskich rynkach.

Uczestnicy projektu również dokonali krótkiego podsumowania czasu spędzonego na zagranicznym stażu zawodowym. Co powiedzieli? Jakie są ich wnioski i rady dla przyszłych stażystów?

"Hiszpanie, są bardzo otwarci i przyjaźni dla siebie i obcokrajowców", "w miejscu praktyk obdarzono nas zaufaniem, doceniono umiejętności nabyte w szkole oraz powierzono ważne zadania do wykonania" – mówią uczniowie. Praktykantom spodobał się także tryb pracy Hiszpanów "spokojny, bez pośpiechu i na luzie". Uczestnikom kolejnego wyjazdu radzą, "aby bariera językowa nie spowodowała rezygnacji z marzeń","aby od teraz uczyli się więcej języków obcych oraz przyłożyli się do nauki, bo naprawdę warto".

Ale nie sama pracą człowiek żyje. Uczestnicy projektu plażowali w Salobreni, zwiedzili Sewillę, Gibraltar, Rondę, Nejrę, Fligirianę, Marbellę i malownicze dzielnice Granady: Albaycin i Sacromonte. Nie zabrakło okazji do zrobienia zdjęć na licznych punktach widokowych oraz w urokliwych wnętrzach i ogrodach Alhambry.

- Ja i autorzy projektów jesteśmy dumni z naszych uczniów. Świetnie przygotowani, poważnie traktujący swoje obowiązki a co najważniejsze, ich kultura bycia, otwartość na innych, zachowanie, punktualność, etc. To budzi szacunek. Sprawdzenie siebie i swoich umiejętności w nowym, nieznanym miejscu, poznawanie kultury innego kraju, szlifowanie umiejętności językowych to szkoła życia, której praktykanci długo nie zapomną – komentuje Jacek Kąsek.

Praktyki odbyły się w ramach unijnego projektu "Staże zagraniczne inwestycją w przyszłość i sukces zawodowy uczniów" (program Erasmus+).

źródło: CKZiU nr 1 w Raciborzu, oprac. ż