środa, 24 kwietnia 2019

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Zagraniczne praktyki uczniów z Raciborza. Tym razem na Teneryfie... [ZDJĘCIA]

16.10.2018 20:27 | 6 komentarzy | ż

Czy uważasz, ze praktyki zagraniczne są potrzebne? Czego nowego się nauczyłeś/nauczyłaś? Co podczas twojego dotychczasowego pobytu wzbudziło największe zainteresowanie? Czy wyjazd na Teneryfę spełnił Twoje oczekiwania? Na takie i jeszcze kilka innych pytań właśnie pytania odpowiadali uczestnicy zagranicznych praktyk zawodowych z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu.

Zagraniczne praktyki uczniów z Raciborza. Tym razem na Teneryfie... [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Puerto de la Cruz i Las Caletillas na Teneryfie to miejscowości, w których od 26 września 2018 roku na miesięcznych praktykach zawodowych przebywa 16 uczniów z CKZiU nr 1 w Raciborzu. Uczniowie uczą się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, a miejscami ich stażu są:

  • Hotel Catalonia Punta del Ray w Las Caletillas,
  • Hotel Puerto de la Cruz.

Wyjazd na praktyki zawodowe w tak odległy zakątek Europy to nie tylko poznawanie tajników pracy. Młodzież  realizuje też bogaty program kulturowy. Uczniowie byli już na wycieczkach:

  • „Teneryfa (nie) taka dzika” – na tej wycieczce odwiedzili Góry Anaga, Playa Teresitas - najpiękniejszą plażę na Teneryfie, nie zabrakło wizyty w nadmorskiej część stolicy Santa Cruz.
  • „Dookoła Teneryfy” - to wycieczka objazdowa w jej planie: La Laguna– Ogród botaniczny – Garachico – Masca. To najbardziej atrakcyjna i pełna uroku oraz różnorodnych krajobrazów wycieczka po Teneryfie.
  • Teide - młodzież zobaczyła również najwyższy szczyt w Hiszpanii - wulkan Teide, zobaczyli również niesamowite pola lawowe i formacje skalne w Cañadas del Teide.
  • „Siam Park” – gdzie uczniowie mogli skorzystać z bogatej oferty atrakcji wodnych.

Przed nimi jeszcze wizyta w Loro Parku i wycieczka na klify Los Gigantes.

W trakcie praktyk odbywają się wizyty monitorujące, jedną z nich jest wizyta dyrektora szkoły Jacka Kąska, który nie kryjąc zadowolenia napisał: Jestem pod wielkim wrażeniem miejsc i organizacji Waszej pracy w ramach projektów Erasmus+. Każdy dyrektor powinien mi zazdrościć takich uczniów i nauczycieli. Jestem dumny z wszystkich.

Oto jak o wrażeniach z zagranicznych praktyk opowiadają sami uczniowie (pytania i odpowiedzi).

Dlaczego zdecydowaliście się na miesięczną praktykę zagraniczną?

- Przede wszystkim chciałam dowiedzieć się i zobaczyć jak wygląda praca w moim zawodzie w większym, zagranicznym i turystycznym miejscu - mówi Justyna. Marzena dodaje: Zdecydowałam się na praktyki żeby stać się bardziej atrakcyjnym pracownikiem dla przyszłego pracodawcy. - Chcę zdobyć nowe doświadczenia zawodowe i podszlifować swój angielski - mówi wiola. Szymon zdecydował się na wyjazd ponieważ: „Chciał doskonalić swoje umiejętności kulinarne a także poznać kuchnię kanaryjską”.

Co najbardziej zaskoczyło Cię w miejscu praktyk?

Simonę najbardziej zaskoczyła atmosfera i bezstresowe podejście personelu w miejscu praktyk. - Ludzie, którzy tam pracują są przemili i zawsze uśmiechnięci - mówi. Emilia dodaje: wśród pracowników nie widać nadmiernego pośpiechu, którego się spodziewałam, wiedząc o wielkiej liczbie obsługiwanych konsumentów (ok. 700 osób).

Patrycję urzekło podejście do wykonywania ciężkiego zawodu kelnera i barmana. - Ludzie, z którymi miałam przyjemność pracować praktycznie ciągle śpiewają i tańczą na zapleczu - mówi.

Jakie różnice dostrzegasz w hiszpańskich (kanaryjskich) zakładach gastronomicznych w porównaniu do polskich?

Wiktoria: tempo pracy i ułożenie zastawy stołowej. Wiola: troska o samopoczucie podczas pracy. Karina i Julia: zauważyłyśmy, że Hiszpanie bardzo lubią eksperymentować ze smakiem.

Z jakich produktów korzystasz podczas pracy? Czy produkty te są rzadko spotykane w Polsce?

Szymon mówi, że używa się w tutejszej kuchni wiele owoców morza, takich jak: krewetki, kalmary, homary, małże, langusty, natomiast Justyna i Patrycja poznały wiele nowych rzadko spotykanych w Polsce alkoholi - jednym z nich były likier bananowy czyli licor platano.

- Produkty, z których korzystamy można kupić w Polsce, jednak kupno mąki gofio czy bananów kanaryjskich będzie na pewno trudne – twierdzą Julia i Karina,

Czy znasz jakiś nowy przepis/potrawę/danie?

Odpowiedź na to pytanie nie sprawiła najmniejszej trudności naszym przyszłym mistrzom kuchni czyli Justynie, Szymonowi, Mateuszowi, Monice, Simonie, Mateuszowi, Julii, Karinie i Emilii. Padły następujące nazwy potraw: paella, ziemniaczki papas arrugadas, sos mojo, sos rojo i sos mojo verde, przepis na przygotowanie ryby pescado i bacalao encebollado, sałatka z krewetkami oraz churrosy. W związku z tematycznymi kolacjami uczniowie poznali też potrawy kuchni świata m.in. kuchni japońskiej czy meksykańskiej.

Dlaczego zdecydowaliście się na miesięczną praktykę zagraniczną w Hiszpanii?

Dla Emilii impulsem do wyjazdu była chęć poznania innej kuchni, a także praca w kuchni wielkiego hotelu. Dla Justyny wyjazd na Teneryfę to okazja do zgłębienia tajników kultury, tradycji i języka hiszpańskiego, którym się interesuje.

Simona i Monika twierdzą zgodnie, że „praktyka jest dla nas szansą na zdobycie dobrej pracy i pozwala nam się rozwijać”.

Czy uważasz, ze praktyki zagraniczne są potrzebne?

Mateusz uważa, że „praktyki są potrzebne dla młodych ludzi po to aby poznali jakie są warunki pracy za granicami kraju, aby móc je porównać i wybrać dla siebie lepsze życie”.

Szymon potwierdza i dorzuca jeszcze: Te staże to dla nas niesamowita szansa na poznanie nowej kultury, nowych ludzi i miejsc.

Patrycja stwierdza, że to również szansa na poprawę umiejętności językowych i komunikacyjnych.

Dla Wioli wyjazd na praktyki sprawił, że stała się pewniejszą siebie osobą – to chyba największa zaleta praktyk zagranicznych.

Emilia twierdzi, że wyjazd okazał się przygodą jej życia, której nigdy nie zapomni.

Czego nowego się nauczyłeś/nauczyłaś?

Marzena: Nauczyłam się jak przygotować nakrycie do różnych posiłków, oraz nauczyłam się obsługi różnorodnych urządzeń gastronomicznych.

Mateusz i Szymon: Potrafimy już przygotować kilka dań kuchni hiszpańskiej i kanaryjskiej.

Justyna: Nauczyłam się, że zawsze trzeba być miłym i uśmiechniętym dla gości, nawet wtedy gdy ma się gorszy dzień.

Julia i Karina: Dowiedziałyśmy się jak radzić sobie ze stresem i prawidłowo układać zastawę stołową.

Co poradziłabyś/poradziłbyś uczestnikom kolejnego wyjazdu?

Nie bój się nowych wyzwań!

Bądź otwarty na nowych ludzi i doświadczenia!

Nie bój się barier językowych!

Uśmiech otwiera wiele drzwi!

Wyjazd to ogromna przygoda, która trzeba przeżyć!

Jeżeli czegoś nie potrafisz spytaj – to nie boli!


Miesięczne praktyki zawodowe realizowane są dzięki udziałowi w projekcie „Mobilni i kreatywni na europejskim rynku pracy” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

Już wkrótce relacja z „Dnia Polskiego”, organizowanego przez naszych uczniów dla ich hiszpańskich przyjaciół.

Więcej informacji i bezpośrednią relację dzień po dniu, znajdziecie na https://web.facebook.com/Mobilni-i-kreatywni-gastronomicy-i-hotelarki-na-Teneryfie-520909951718581/.

źródło: CKZiU nr 1 w Raciborzu/Aleksandra Kalisz, oprac. ż