Niedziela, 26 maja 2019

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

2 mln Polaków nie ma pracy, a rąk do pracy... brakuje

14.05.2014 18:00 | 19 komentarzy | ż

System kształcenia w Polsce pozostawia wiele do życzenia: masowo edukujemy "bezrobotnych" humanistów, a poszukiwanych przez pracodawców techników i inżynierów... brak.

2 mln Polaków nie ma pracy, a rąk do pracy... brakuje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Liczba bezrobotnych Polaków od miesięcy przekracza 2 mln. Wraz z nadejściem wiosny tradycyjnie już sytuacja na rynku pracy uległa poprawie, co potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego (w marcu stopa bezrobocia wyniosła 13,5%, czyli o 0,4% mniej niż w lutym, a całkowita liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 72 tys.).

Jak wynika z badań ManpowerGroup, kolejne miesiące przyniosą dalszą poprawę. Zwiększenie zatrudnienia planują firmy z sektora transportu/logistyki i komunikacji oraz sektora produkcji przemysłowej (wyłączając przemysł wydobywczy i kopalnie). To właśnie sektor produkcji przemysłowej może mieć największe problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników fizycznych, techników i inżynierów.

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy dominują dwie: otwarcie dla Polaków zachodnich rynków pracy oraz niedostosowanie systemu edukacji do potrzeb pracodawców. Od lat brakuje odpowiedniej współpracy na linii szkolnictwo-biznes. Efektem jest nadpodaż liczby osób z wykształceniem humanistycznym i deficyt osób z wykształceniem technicznym.

Biorąc pod uwagę powyższe warto zwrócić uwagę na współpracę szkół z naszego regionu z przedsiębiorcami i przemysłem, Modelowym przykładem tak rozumianej współpracy są działania podejmowane przez Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu i RAFAKO S.A. (więcej na ten temat: Po tej szkole pracę w RAFAKO macie jak w banku). W marcu tego roku porozumienie o współpracy zawarły również władze powiatu wodzisławskiego i Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim. Na mocy porozumienia członkowie izby obięli patronatem m. in. część klas Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie.

Więcej na wmeritum.pl

Zobacz również: 15 branż, w których dzisiejsi maturzyści dostaną w przyszłości pracę.


Skorzystaj z okazji - zamów kurs na operatora wózka widłowego za pół ceny w  sklepie okazje.nowiny.pl!