Niedziela, 16 stycznia 2022

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Od 1 grudnia już tylko E-Toll. Jak będziemy opłacać przejazdy autostradami?

29.11.2021 12:14 | 3 komentarze | ska

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej oraz Ministerstwa Finansów wyjaśnili szczegóły dotyczące zmian w systemie opłat za przejazdy autostradami od 1 grudnia. Nie będzie szlabanów na autostradach, a za przejazdy będziemy płacić za pośrednictwem aplikacji E-Toll lub e-biletu zakupionego m.in. na stacjach Orlen i Lotos. 

Od 1 grudnia już tylko E-Toll. Jak będziemy opłacać przejazdy autostradami?
Przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej oraz Ministerstwa Finansów opowiedzieli o szczegółach nowego systemu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 1 grudnia już tylko E-Toll. Jak będziemy opłacać przejazdy autostradami?

- Do dzisiaj w ramach systemu E-Toll zarejestrowano ponad 1,2 mln pojazdów. Przed nami, od środy 1 grudnia kolejna wielka zmiana, mianowicie otwieramy szlabany na państwowych odcinkach płatnych autostrad. Przejazd samochodów osobowych i motocykli autostradami A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica będzie się odbywał bez konieczności zatrzymywania się przed szlabanami, czyli w trybie tzw. free flow - mówi Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej. 

Obowiązywać będzie nowa organizacja ruchu, przez co zwiększyć ma się komfort jazdy, bez konieczności zatrzymywania się. 

Bilet w aplikacji oraz w punktach

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowały dla użytkowników samochodów osobowych i motocykli nową metodę płacenia za przejazdy państwowymi odcinkami autostrad A2 i A4 – e-bilet autostradowy. Będzie można go nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres jego ważności to 48h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży, a zwrot niewykorzystanego biletu będzie możliwy w taki sam sposób, w jaki bilet zakupiono. Dostępne będą dwie formy e-biletu autostradowego: elektroniczna oraz papierowa. W przypadku obu form wymagane będzie podanie minimalnego zakresu danych do naliczenia opłaty za przejazd autostradą (nr rejestracyjny pojazdu, data i godzina rozpoczęcia przejazd autostradą oraz szczegóły planowanej do pokonania trasy).

Nowa rządowa aplikacja e-TOLL PL BILET umożliwi w kilku prostych krokach zakup e-biletu autostradowego oraz – w razie potrzeby – również jego zwrot. Aplikację e-TOLL PL BILET można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore.

Ponadto, aby opłacić przejazd kierowcy będą mogli skorzystać z aplikacji udostępnionych przez przedsiębiorców, z którymi Szef Krajowej Administracji Skarbowa zawiera umowy partnerskie. Kierowcy poruszający się autostradami okazjonalnie lub niekorzystający z rozwiązań cyfrowych kupią papierowy bilet w stacjonarnych sieciach obsługi naszych partnerów, m.in. PKN Orlen, Lotos.

Weryfikacja elektroniczna

Do sprawdzania prawidłowości wnoszenia opłat służą urządzenia kontrolne zainstalowane w miejscach wjazdu i wyjazdu z autostrad oraz w pojazdach wykorzystywanych do kontroli poboru opłat drogowych. Za jazdę po państwowych odcinkach A2 i A4 bez wniesienia opłaty za przejazd, na właściciela lub posiadacza bądź użytkownika pojazdu nakładana jest opłata dodatkowa w wysokości 500 zł z terminem płatności 14 dni. Jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, jej wysokość jest obniżona do 400 zł. Opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu opłata za ten przejazd zostanie wniesiona poprzez zakup e-biletu autostradowego.

Aplikacje włączą się w nowy system

Warto dodać, że 1 grudnia w systemem E-Toll będą integrować się popularne aplikacje do uiszczania opłat, np. Autopay. "Już 1.12.2021 e-TOLL będzie dostępny w Autopay i umożliwi automatyczne zakupy biletów autostradowych. Bez ciągłego zbierania danych z GPS, bez drenowania baterii, bez klikania w trakcie jazdy i niewygodnych płatności. Nasze rozwiązanie opiera się o mniej inwazyjną technologię geofencingu, a bilet autostradowy… po prostu kupimy za Ciebie" - Autopay informuje swoich użytkowników.