Piątek, 22 października 2021

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Stopy procentowe w górę, raty kredytów również. Policz na specjalnym kalkulatorze o ile więcej oddasz bankowi

07.10.2021 15:23 | 1 komentarz | art

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przygotował specjalny kalkulator, na którym można policzyć m.in. o ile wzrosną raty kredytu po wczorajszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o podniesieniu głównej stopy procentowej do 0,5 proc

Stopy procentowe w górę, raty kredytów również. Policz na specjalnym kalkulatorze o ile więcej oddasz bankowi
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Internet
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W środę 6 października RPP decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej z poziomu 0,1 do 0,5 proc. Wzrosła stopa lombardowa do 1,00 proc. (w górę z 0,5 proc.), stopa depozytowa wynosi 0,00 proc., stopa redyskontowa weksli wzrosła do 0,51 proc. (podwyżka z 0,11 proc.), stopa dyskontowa weksli 0,52 proc. Wzrośnie też podstawowa stopa rezerwy obowiązkowej - z 0,5 do 2,0 proc.

Podwyżka stóp procentowych zbiegła się w czasie z kampanią Prezesa UOKiK pod hasłem „Policz i nie przelicz się!". Prezes UOKiK zwraca uwagę społeczeństwa na ryzyko utraty oszczędności i konieczność zachowania rozwagi przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

- W kampanii „Policz i nie przelicz się” zachęcam do mądrego i przemyślanego lokowania oszczędności. O inwestycjach trzeba myśleć długofalowo i rozważyć wszelkie ewentualności. Należy pamiętać, że jedyne, co w nich pewne, to ryzyko. W przygotowanych komunikatach informujemy między innymi w jaki sposób ograniczyć ryzyka inwestycji i na co zwracać uwagę, aby nadmiernie się nie narażać. Rekomenduję też chłodne i rozważne podejmowanie decyzji dotyczących dysponowania własnym kapitałem – radzi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Kalkulator UOKiK. Fot. screen

Kalkulator UOKiK. Fot. screen

W ramach akcji uruchomiony został m.in. kalkulator zmiany wysokości raty. Można z niego skorzystać całkowicie bezpłatnie pod adresem https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/