Sobota, 24 sierpnia 2019

imieniny: Bartłomieja, Malwiny, Jerzego

RSS

Adam Gawęda zapowiada: unowocześnienie górnictwa priorytetem

17.07.2019 07:42 | 25 komentarzy | art

Przegląd postępów w realizacji rządowego programu dla górnictwa, możliwość przyspieszenia inwestycji wzmacniających potencjał wydobywczy kopalń i ustabilizowanie sytuacji na, rozchwianym przez import, rynku węgla – takie plany ma nowy wiceminister energii ds. górnictwa Adam Gawęda.

Adam Gawęda zapowiada: unowocześnienie górnictwa priorytetem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W poniedziałek 15 lipca senator Adam Gawęda został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Energii. Jako wiceminister energii Gawęda został również pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. 

Wiceminister Gawęda przedstawił priorytety swoich działań. W rozmowie z Polską Agencją Prasową zapowiedział, że problemy górnictwa zamierza rozwiązywać "w sposób racjonalny, w drodze konsensusu i odpowiedzialnego dialogu ze stroną społeczną". Podkreślił znaczenie górnictwa dla gospodarki, ale też wyraził nadzieję, że drugim filarem rozwoju Śląska staną się nowoczesne technologie.

Zapowiedział dokonanie analizy całego sektora górnictwa węgla kamiennego i tego, jak funkcjonuje rządowy program dla sektora węgla kamiennego. Wyraził przekonanie, że należy dokonać przeglądu tego programu i podnieść pod rozwagę wszystkie elementy związane z możliwym przyspieszeniem inwestycji, które pozwolą na umocnienie potencjału wydobywczego. Jego priorytetem jest poprawa efektywności, unowocześnienie sektora górnictwa węgla kamiennego oraz pozyskanie nowych pól eksploatacyjnych i uruchomienie perspektywicznych ścian. 

Ocenił, że wzmożony import węgla (ponad 19 mln ton w ubiegłym roku, z czego 14 mln ton z Rosji) był efektem niedoinwestowana górnictwa w poprzednich latach, w efekcie czego nie było ono w stanie zapewnić dostaw węgla do energetyki na odpowiednim poziomie. Uznał, że stoi przed nim zadanie odbudowy potencjału polskiego górnictwa i ustabilizowanie rynku węgla. 

Wiceminister ocenił, że górnictwo powinno być dostosowane głównie do potrzeb energetyki zawodowej, dostarczając do niej paliwa, a także odpowiadać na potrzeby rynkowe. Powiedział, że dobre górnictwo jest bardzo potrzebne, również w aspekcie wykorzystania nowoczesnych technologii - kogeneracyjnych (jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i użytkowego ciepła) czy poligeneracyjnych (produkcja czterech lub więcej mediów w jednej instalacji), tak aby w perspektywie kilku najbliższych dekad mogło być sektorem rentownym, dostosowanym do potrzeb energetyki.

Gawęda zaznaczył, że będzie odpowiadał również za nowoczesne technologie i innowacje, które mają być w przyszłości drugim filarem rozwoju Śląska.

Powiedział, że działania zmieniające i unowocześniające górnictwo muszą być realizowane w dialogu ze stroną społeczną, bo dotyczą one również obszaru pracy i zatrudnienia. Jego zdaniem, strona społeczna w górnictwie jest "bardzo odpowiedzialnym partnerem", choć wymagającym. Ocenił, że rozmowy ze stroną społeczną są i będą trudne, ale uznał też, że "wszystko to, co przy stole się uzgadniało, jeśli było uczciwie realizowane, to strona społeczna też to potrafiła docenić". 

W najbliższym wydaniu Nowin Wodzisławskich ukaże się wywiad z Adamem Gawędą, w którym zapytamy go o szczegóły jego planów dla górnictwa, również te dotyczące bezpośrednio naszego regionu. 

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

Senator IX kadencji