Wtorek, 15 października 2019

imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana

RSS

Parlament Europejski w skrócie

09.04.2014 13:00 | 0 komentarzy | AG

Aktualnie w PE zasiada 736 europosłów, ale od tego roku (na mocy Traktatu Lizbońskiego) ich liczba zwiększy się do 751 (w tym 51 z Polski).

Parlament Europejski w skrócie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Posłowie w PE nie tworzą klubów według narodowości, ale należą do grup politycznych (inaczej frakcji) zgodnie ze swoimi poglądami politycznymi (np. chrześcijańscy demokraci, socjaldemokraci, liberałowie). W tej kadencji jest ich siedem: Europejska Partia Ludowa (w skrócie EPL, 265 posłów), Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D, 184), Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE, 84), Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR, 55), Zieloni – Wolne Przymierze Europejskie (The Greens/EFA, 55), Konfederacyjna Grupa Zielonej Lewicy – Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL, 35), Europa Wolności i Demokracji (EFD, 30). Tylko 28 posłów jest niezrzeszonych. Najwięcej – bo 28 – polskich eurodeputowanych należy do EPL (czyli chadecji); są to posłowie Platformy Obywatelskiej i PSL. Do EKR należy 12 europosłów (siedmiu z PIS, czterech z partii Polska Razem Jarosława Gowina oraz Michał Kamiński jako poseł niezależny). We frakcji socjaldemokratów (S&D) zasiada siedmioro Polaków, w tym pięciu z SLD, Adam Gierek z Unii Pracy oraz Marek Siwiec z Twojego Ruchu. Do Europy Wolności i Demokracji należy czterech posłów z Solidarnej Polski.

Na czele PE stoi jego przewodniczący, który jest wybierany z grona europosłów na 2,5-letnią kadencję. W latach 2009 – 2012 był nim Jerzy Buzek, a obecnie funkcję tę pełni Martin Schulz (zdj).