Wtorek, 21 września 2021

imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

RSS

To już zrobiono na budowie zbiornika Racibórz

16.03.2014 10:26 | 0 komentarzy | art

Przedstawiciele Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry we Wrocławiu zapewniają, że budowa zbiornika Racibórz przebiega bez zakłóceń. Zbiornik jest jednym z czterech elementów ochrony przeciwpowodziowej na Odrze. I największą do tej pory inwestycja hydrotechniczna w naszym kraju.

To już zrobiono na budowie zbiornika Racibórz
Augustyn Bombała wyjaśnia, że obecnie wykonywany jest m.in. dół fundamentowy pod budowlę przelewowo-upustową
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kopią rozległy i głęboki dół

Główny wykonawca zbiornika, hiszpańska firma Dragados zatrudnia przy budowie około 140 własnych pracowników oraz pracowników firm podwykonawczych. Tylko kilkunastu z nich to Hiszpanie. - To przede wszystkim kadra zarządzająca – mówi Augustyn Bombała, kierownik projektu budowy zbiornika. W szycie robót na budowie uwijać ma się około 1000 osób. Obecnie w miejscu przyszłej zapory czołowej, która w całości znajdzie się na terenie Raciborza, drążony jest dół fundamentowy pod budowlę przelewowo-upustową, a więc najistotniejszy element zbiornika. Wykop ma powierzchnię 8 hektarów i głębokość ponad 11 metrów. To skomplikowane przedsięwzięcie inżynierskie. Dół musi zostać bowiem zabezpieczony przed przesiąkanie wód z warstwy wodonośnej, przed wodami powodziowymi, a przy tym wyposażony w drogi, umocnienia i odwodnienia. Drogi technologiczne umożliwiające wwożenie i wywożenie ładunków z budowy są już gotowe. Wykonano też platformę roboczą pod wykonanie kolumn żwirowych. Ponadto gotowy jest staw Plinc. - To staw, który jest rekompensatą za tę część środowiska naturalnego, która zostanie zniszczona w związku z budową zbiornika – mówi Tomasz Cywiński, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Wyburzyli 70 budynków

Rozpoczęły się też prace na zaporach prawo- i lewobrzeżnej. Usunięto już humus na przebiegu dróg serwisowych, wykonywane są drogi technologiczne. Trwa również usuwanie korzeni po wycince drzew i krzewów. Na zaporze prawobrzeżnej trwają przygotowania do przebudowy linii energetycznej średniego napięcia. Postępy w pracach na bieżąco można śledzić wzdłuż drogi powiatowej z Lubomi do Raciborza, w sąsiedztwie której przebiegać będzie zapora lewobrzeżna. Ponadto w czaszy zbiornika wyburzono już około 70 nieruchomości przejętych od wysiedlonych mieszkańców Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej. Chodzi o tych mieszkańców Nieboczów, którzy nie zdecydowali się na wspólne przenosiny do nowych Nieboczów.

(art)