Niedziela, 16 stycznia 2022

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Patrol

Mord w Nowej Wsi: Ćwierć miliona za wolność

21.12.2013 13:31 | 2 komentarze | acz

W rybnickim wydziale Sądu Okręgowego w Gliwicach cały czas toczy się proces Mateusza N. oskarżonego o podwójną zbrodnię w Nowej Wsi. W piątek 13 grudnia zeznawał lekarz, który przeprowadzał sekcję zamordowanego małżeństwa.

Mord w Nowej Wsi: Ćwierć miliona za wolność
Przed sądem zeznawał lekarz, który przeprowadzał sekcję Anny i Brunona Pytlików Fot. Adrian Czarnota / nowiny.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawa dotyczy morderstwa Brunona i Anny Pytlików, do którego doszło w nocy z 21 na 22 czerwca 2011 roku. Na piątkowej rozprawie sąd próbował dowiedzieć się między innymi, które rany był śmiertelne oraz czy zadawała je ta sama osoba. Krystian Rygol, od niedawna emerytowany już lekarz medycyny sądowej podobnymi przypadkami zajmuje się od 1976 roku. – Obrażenia małżeństwa, które przywieziono do naszego zakładu zaliczam do cięższych przypadków z jakimi miałem do czynienia – przyznał na początku lekarz. – Obie osoby miały rany tłuczone twarzy i głowy. W przypadku mężczyzny zgon nastąpił z powodu przecięcia dwóch tętnic szyjnych. Kobieta zmarła przez obrażenia twarzy – mówił lekarz. Biegły  podkreślał, że obie ofiary kiedy zadawano im kolejne razy musiały żyć. Świadczą o tym krwawe podbiegnięcia ran oraz krew w płucach, którą się dławiły. – Sprawca uderzając ofiary w twarz maszynką do mięsa używał średniej siły. Kości czaszki są stosunkowo cienkie i łatwo je połamać. Potem użył noża. Rany cięte szyi w przypadku mężczyzny wydają się ranami ostatecznymi. Medycyna nie potrafi dokładnie określić kolejności. Wiemy jedynie, że obrażenia nastąpiły w jednym czasie – mówi lekarz.

Zarówno Anna jak i Brunon Pytlikowie otrzymali podobne obrażenia zadane podobnymi narzędziami w podobny sposób, co świadczy o tym, że zadawała je ta sama osoba. Tym samym przeczy to wyjaśnieniom Mateusza N., że nad małżeństwem pastwiła się grupa osób a Mateusza N. na siłę wciągnęła do domu zamordowanych i kazała zostawiać swoje odciski. Na piątkowej rozprawie sąd decydował o przedłużeniu aresztu dla 23-letniego Mateusza N. On sam zaproponował, aby środek zapobiegawczy zamienić mu na poręczenie majątkowe. – Osoby z rodziny mogą zebrać 250 tysięcy złotych. Potrzebują tylko trzech tygodni na zebranie takiej kwoty – przekonywał Mateusz N. Sąd nie przystał na propozycję oskarżonego argumentując, że na wolności będzie mataczył i próbował wpływać na świadków. Decyzję o przedłużeniu aresztu podejmie Sąd Apelacyjny w Katowicach.

(acz)