Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wędkarze w Marklowicach mają własny wymarzony zbiornik

Miłośnicy wędkowania zagospodarowują 8-hektarowy zbiornik wodny w Marklowicach.

Wędkarze w Marklowicach mają własny wymarzony zbiornik

Zbiornik w Marklowicach powstał w wyniku eksploatacji górniczej kopalni Jankowice. Wędkarze są jego gospodarzami od maja tego roku. Oczyścili go ze śmieci i założyli stowarzyszenie wędkarskie "Orka". Zbiornik jest już zarybiony karpiem, amurem, szczupakiem i sandaczem. Wody te upodobały sobie łabędzie, a dom swój znalazły w nich nawet raki, które lubią czystość. Do stowarzyszenia zapisały się 104 osoby. Składka członkowska wynosiła w tym roku 120 zł, w przyszłym będzie to 160 zł (150 zł na rybę, 10 zł na sport).

Wędkarze chcą jeszcze zrobić toalety przy zbiorniku oraz dojścia dla inwalidów. Nie jest to proste, bo rolnicy orając swoje pola (otaczają one zbiornik) niszczą przy okazji to, co już wędkarze zrobili. - Ten problem jednak jest do rozwiązania, to kwestia dogadania się - mówi Mirosław Weis z zarządu stowarzyszenia. Borykają się też z kłusownictwem, dlatego łowisko kontrolują patrole. Gospodarzem wody jest Józef Ramola, emeryt, który mieszka w pobliżu i najwięcej spędza czasu nad wodą. To on szczególnie pilnuje, aby nie dochodziło do kradzieży ryb.

Foto: Damian Ryszka

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Marklowiczan (164.126. * .64) 12.03.2012 19:28

Popieram panią ~ marklowiczankę i ma pani rację nie mogą parkować samochodów na pani terenie. Wędkarz ma prawo do dostępu do zb. 1.5 m od lini brzegowej na wodach PZW a ta taką nie jest, jeśli chcą mieć dostęp i parking to niech wójt odkupi od pani pas terenu z dojazdem do zbiornika.

~Wędkarz (188.137. * .86) 04.12.2011 20:27
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Co do rolników orających pole powiem krótko są oni bezmyślni i robią wszystko aby utrudnić życie wędkarzom a przy okazji sobie bo takie rzeczy co oni tam wyprawiali to w głowie się nie mieści, żeby przeorać pole praktycznie do wody tak aby żaden wędkarz nie umiał ani przejść... albo jak pamiętam miałem z jednym bardzo niemiłe spotkanie gdyż przyjechałem nad staw na skuterku a skuterek specjalnie ustawiłem tak aby nie przeszkadzać nikomu pan jadący kombajnem ubzdurał sobie ze to jest jego teren i wrzucił ten skuter na SWOJE POLE !!! sprawa zakończyła się policją i wysoką karą grzywny dla sprawcy .

~D-A-N (178.183. * .100) 02.12.2011 19:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ekoludku całe zalewisko należy do GMINY tylko DARYBOKI jak chodzą łowić robią ścieżki w zbożu a mają parkingi zarząd tym ślepcom niech kupi BRELE

~ekoludek (83.16. * .26) 01.12.2011 12:52
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Moim zdaniem, tam powinna być wyraźnie zaznaczona granica własności i wtedy skończą sie zatargi rolnik - wędkarz. Swoją drogą, czy niektórzy po wypłaceniu odzkodowań i przekazaniu ziemi do urzędu - nadal uważają ją za swoją własność ?

~marklowiczanka (195.20. * .204) 01.12.2011 10:31
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

Rolnicy niszczą? ale co? Własne pola muszą zaorać na które panowie wędkarze potem samochody stawiają. Śmiech na sali.

~Ed (87.205. * .37) 30.11.2011 20:22
oceniono 9 razy
5
Zgłoś

Bardzo dobrze, będą mieli pożytek rozsądny limit, odpowiedni wymiar, nie jak w PZW drogo, nie gospodarnie byle jak .