Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Studenci UTW z Kuźni Raciborskiej przenieśli się w świat Dzikiego Zachodu [ZDJĘCIA]

Odwołane dwukrotnie z powodu pandemii "Senioralia" wróciły do kalendarza imprez kuźniańskich żaków z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W tym roku dominował temat Dzikiego Zachodu, w związku z czym nie zabrakło gwiazdy szeryfa, charakterystycznych nakryć głowy, coltów czy muzyki country.

Studenci UTW z Kuźni Raciborskiej przenieśli się w świat Dzikiego Zachodu [ZDJĘCIA]
Teresa Kowalewska jako szeryf IV "Senioraliów"

Wydarzenie pierwotnie miało odbyć się 27 maja, jednak ze względu na zapowiadaną niesprzyjającą aurę, organizatorzy zdecydowali się przesunąć przedsięwzięcie na początek lipca. Decyzja okazała się słuszna, ponieważ sobotnie popołudnie 2 lipca nie było ani upalne, ani deszczowe, co sprawiło, że wszyscy doskonale się bawili.

Studenci UTW przed ośrodkiem wodno-rekreacyjnym. Z transparentem stoją: Jan Pyszny i Jan Chlebowski. Pomiędzy nimi główny szeryf całego przedsięwzięcia - koordynatorka UTW Teresa Kowalewska

Spod szkoły na "Wodnik"

Studenci rozpoczęli swoje święto od zbiórki przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej, skąd zaopatrzeni w transparent przemaszerowali ulicami R. Lewandowskiego, Działkowców, Klonową i Brzozową na teren ośrodka wodno-rekreacyjnego "Wodnik". Pochód otwierały - jak przystało na Dziki Zachód - dwa konie ze szkółki jazdy konnej "EkoAura" Ewy Szopy z Siedlisk, a zamykał jednokonny wóz, na którym - przy muzyce z akordeonu jechali weseli studenci.

- Spotykamy się dziś z naszymi seniorami, a ściślej - studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy są głównym organizatorem tego wydarzenia. Nasz uniwersytet - mówię "nasz", gdyż jest to jedna z gałęzi działalności Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji działa bardzo prężnie. To czwarta taka impreza, ale pierwsza w tych pięknych okolicznościach przyrody. Pogoda nam dopisuje, a studenci - patrząc na ich stroje - stanęli na wysokości zadania - powiedziała nam dyrektor Kuźni Kultury Anna Kijek.

Gabriela Rogalska przewodniczy kołu rowerowemu UTW w Kuźni Raciborskiej

Koordynatorka UTW Teresa Kowalewska zwróciła uwagę na frekwencję, która była o połowę niższa niż na zajęciach odbywających się od października do czerwca. - Część osób wyjechała, niektórzy zrezygnowali, ale i tak doskonale się bawimy. W tym roku postawiliśmy na Dziki Zachód, przebraliśmy się w kowbojskie stroje, mamy gwiazdy szeryfa, a przygrywa nam zespół z Peleton z Wodzisławia.

- Impreza była przez studentów bardzo wyczekiwana, gdyż przez pandemię musieli ją dwukrotnie odwoływać. Ale dziś mamy bardzo fajną atmosferę, dobrą muzykę, więc myślę, że wszyscy będą się doskonale bawić - powiedziała wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, która - jak na zastępcę gminnego szeryfa przystało - uzbrojona była w colty i kowbojski kapelusz.

Gościem specjalnym kuźniańskich "Senioraliów", który wspomógł studentów przy organizacji wydarzenia był eurodeputowany z Rybnika Łukasz Kohut. W trakcie krótkiego wystąpienia zapowiedział zorganizowanie na jesień otwartego spotkania powiązanego z konkursem wiedzy o Unii Europejskiej. - Osoby, które wykażą się najlepszą wiedzą, zabiorę ze sobą do Parlamentu Europejskiego, by pokazać, jak na co dzień funkcjonują unijne instytucje. To naprawdę zmienia pogląd na wiele spraw - zaznaczył rybnicki europoseł.

Uczestnicy IV "Senioraliów". Wśród gości znaleźli się również studenci UTW z Nędzy

Przed UTW okrągły jubileusz

Kończąc obecny rok akademicki, kuźniańscy żacy wkraczają powoli w 10. rok swojej działalności. Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie tylko cotygodniowe wykłady z udziałem ciekawych osób. To również sport i prężnie działające kółko rowerowe, na czele którego stoi Gabriela Rogalska (zastąpiła zapalonego rowerzystę Jana Chlebowskiego, który jakiś czas temu przeprowadził się z Kuźni Raciborskiej do Poręby). - Dużo zajęć było przed pandemią. Ona dość znacząco wyhamowała naszą działalność. Drugą bolączką są niestety finanse, dlatego też jeżeli chodzi o jakiejś wyjazdy, zawsze bierzemy pod uwagę koszty - podkreśla Teresa Kowalewska.

W trakcie imprezy nie zabrakło wesołych zabaw. Tu - wyścig "konnych krzeseł"

Niemniej jednak studenci się nie poddają i liczą na to, że w szeregi UTW będą wstępować nowi żacy. - Zapraszamy tych, którzy nie mają jeszcze pomysłu, jak zagospodarować czas na emeryturze. Stanowimy grono, które bardzo się ze sobą zżyło, a przyjaźnie zawiązały się na lata - mówi T. Kowalewska. Do zasilenia studenckiego grona zachęca też Sylwia Brzezicka-Tesarczyk: - Myślę, że aktywność naszych seniorów i to nie tylko w przypadku UTW, ale i teatru Senioralne Forte, udowadnia, że charakteryzuje ich duża aktywność w postaci spotkań, rozmów czy wspólnych wycieczek. To jest ta esencja jesieni życia - dodała zastępczyni burmistrza.

Bartosz Kozina

Ludzie

Anna Kijek

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].