Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

We Włoszech zniesiono najważniejsze restrykcje covidowe

Niemal wszędzie przestał obowiązywać wymóg przepustki sanitarnej. Ograniczono też liczbę zamkniętych miejsc, w których dalej trzeba nosić maseczkę. Włoskie ministerstwo zdrowia apeluje o rozwagę i odpowiedzialność.

We Włoszech zniesiono najważniejsze restrykcje covidowe
Tzw. green pass nie będzie we Włoszech wymagany już w takim stopniu jak jeszcze nie dawno

Bez przepustki covidowej

Tam, gdzie nie trzeba już mieć maseczki, w tym w miejscach pracy, jest ona dalej zalecana.

Najważniejszą zmianą jest zniesienie w kraju obowiązku posiadania powszechnie stosowanego green pass-u, czyli przepustki covidowej. Będzie ona wymagana jedynie w domach opieki, przynajmniej do końca roku.

Maseczki pozostają, ale...

Do 15 czerwca przedłużono wymóg maseczek Ffp2 w środkach transportu, zarówno lokalnego, jak i w pociągach i samolotach, w kinach, teatrach, lokalach rozrywkowych i na wszystkich imprezach, także sportowych, odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach. Ponadto maseczki trzeba dalej nosić w placówkach służby zdrowia.

W szkołach maseczki, także chirurgiczne uczniowie muszą nosić do końca roku szkolnego.

Maseczki podczas mszy i innych uroczystości w kościołach rekomenduje Konferencja Episkopatu.

Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 1 maja trzeba mieć ze sobą maseczkę w sklepach i centrach handlowych, by założyć ją, gdy panuje tam tłok.

Zalecane szczepienia

Zniesiono obowiązek wypełniania przez podróżnych formularza lokalizatora pasażerów (Passenger Locator Form).

Do końca maja natomiast przepustkę covidową lub negatywny wynik testu trzeba okazywać przy wjeździe do Włoch z zagranicy.

Władze zalecają dalej ukończenie cyklu szczepień, a osobom powyżej 80 roku życia i o obniżonej odporności przyjęcie czwartej dawki przeciwko Covid-19. Do 15 czerwca utrzymany został obowiązek szczepień dla osób powyżej 50 lat, pracowników oświaty i sił porządkowych. Kara za brak szczepień to 100 euro.

"Brak wymogów nie oznacza braku odpowiedzialności" - oświadczył minister zdrowia Roberto Speranza. Podkreślił:

"bitwa z Covid-19 jeszcze się nie skończyła".

W sobotę, w przeddzień złagodzenia restrykcji zanotowano 53 tysiące zakażeń koronawirusem i 130 zgonów.

Sylwia Wysocka(PAP)

Koronawirus - wszystko o pandemii 3455 wiadomości, 5522 komentarze w dyskusji, 3121 zdjęć, 14 filmów

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].