Wtorek, 18 stycznia 2022

imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

RSS

Zobacz, jak wygląda morawska wigilia [WIDEO]

25.12.2021 16:28 | 1 komentarz | mad

To świąteczny odcinek Holki Polki, w którym wrócono do korzeni. Zaprezentowano dania, które były nieodłączną częścią wieczerzy wigilijnej autochtonicznych rodzin zamieszkujących pogranicze śląsko-morawskie. Gmina Krzanowice uznawana jest nieformalnie za stolicę polskich Moraw.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Przygotujemy maczkę, puczki i oczywiście rybę. Nie zabraknie też morawskiego kolędowania w wykonaniu uczennic ze szkoły w Krzanowicach ubranych w tradycyjny, odświętny strój chłopski - wylicza Marian Wasiczek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach. Odcinek zrealizowano w ramach projektu Holka Polka w podróży/ Holka Polka na cestě, w ramach którego pokazywane jest piękno polsko-czeskiego pogranicza. Realizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Krzanowicach i Sdružení obci Hlučinska. TUTAJ szczegóły.

- Odcinek wyjątkowy – nie dlatego, że świąteczny. Ten odcinek nie powstałby gdyby nie zaangażowanie niesamowitych pań: dr Marceli Szymańskiej, Anny Hajduczek-Kudeli, Marii Hajduczek, Agaty Szwerlak oraz uczennic szkoły w Krzanowicach, które do śpiewania przygotowała Agnieszka Kawulok - dodaje Wasiczek.

Ludzie:

Marian Wasiczek

Marian Wasiczek

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach