środa, 27 października 2021

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

O krok bliżej do przebudowy ważnego skrzyżowania

23.07.2021 13:00 | 8 komentarzy | juk

Coraz bliżej do przebudowy skrzyżowania ul. Górniczej z ul. Pszowską w Wodzisławiu Śl. Inwestycja, na którą liczy wielu użytkowników tego problematycznego miejsca, prawdopodobnie będzie kosztować ponad 7,5 mln zł.

O krok bliżej do przebudowy ważnego skrzyżowania
Skrzyżowanie ul. Górniczej z ul. Pszowską od wielu lat jest przedmiotem narzekań ze strony kierowców. Dzięki ostatniej decyzji zarządu powiatu wodzisławskiego przebudowa tego miejsca staje się coraz bardziej realna.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W trakcie jednego z ostatnich posiedzeń zarządu powiatu wodzisławskiego omawiano temat przebudowy jednego z ważniejszych, ale i problematycznych skrzyżowań na terenie Wodzisławia Śl. Mowa o skrzyżowaniu ul. Górniczej z ul. Pszowską. Uczestnicy posiedzenia pochylili się nad wyrażenie zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy województwem śląskim a powiatem wodzisławskim.

Porozumienie dotyczące przekazania działek

Jak wyjaśnił podczas obrad naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. Arkadiusz Łuszczak porozumienie dotyczy ustalenia zasad nabywania nieruchomości pod drogi objęte zadaniem pn. Przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 933 (ul. Pszowska) z drogą powiatową nr 5000 S (ul. Górnicza) w Wodzisławiu Śl., które będzie realizowane na podstawie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (ZRID). Przypomnijmy, że przebudowa skrzyżowania realizowane będzie przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach w ramach podpisanego już wcześniej porozumienia z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, powiat wodzisławski natomiast odpowiedzialny był za przygotowanie dokumentacji.

Gdyby udało się zastosować nieodpłatne przekazywanie wzajemne działek, to cały koszt tej operacji wyniesie niespełna 2 tys. zł - mówi Arkadiusz Łuszczak.

Naczelnik przekazał, że projekt przebudowy skrzyżowania jest w zasadzie gotowy, pozostało jedynie uzyskanie decyzji ZRID. - Marszałek Województwa Śląskiego uzależnił udzielenie pełnomocnictwa powiatowi do złożenia wniosku do ZRID-u od zawarcia porozumienia w kwestii nieodpłatnego wzajemnego przekazywania działek, które zostały zajęte pod pas drogowy drogi wojewódzkiej, jak i drogi powiatowej - wyjaśnił Arkadiusz Łuszczak. Dodał, że porozumienie dotyczy nieodpłatnego przekazania województwu śląskiemu działki zajętej pod drogę wojewódzką, a będącej własnością powiatu wodzisławskiego, która ma 67 m2 i wyceniona została na 4 tys. zł. - W porozumieniu znalazł się również zapis dotyczący działek, które są obecnie własnością miasta Wodzisław Śl. i staną się działkami powiatu, a ich wartość wynosi nieco ponad 10 tys. zł. W tym przypadku oczekuje się na zgodę prezydenta na nieodpłatne przekazanie tych działek powiatowi. Pozostałe działki, które mają przejść na własność powiatu, stanowią obecnie własność osób prywatnych, a ich wartość wynosi prawie 2 tys. zł - mówił pan naczelnik. Dodał, że gdyby udało się zastosować nieodpłatne przekazywanie wzajemne działek, to cały koszt tej operacji wyniesie niespełna 2 tys. zł. Natomiast w związku z tym, iż jest to sfera praw majątkowych, niezbędna jest zgoda zarządu powiatu na podpisanie przedmiotowego porozumienia.

Najpierw decyzja, potem dalsze działania

Członek zarządu Jan Zemło zapytał, czy podpisane porozumienie wystarczy, aby zacząć procedurę realizacji tej ważnej inwestycji. Odpowiedzi udzielił mu wicestarosta Tadeusz Skatuła. - Właśnie podpisanie porozumienia i przekazanie działek nieodpłatnie było warunkiem, aby możliwe było wszczęcie dalszej procedury realizacji inwestycji - wyjaśnił dodając, że wartość zadania to ponad 7,5 mln zł, jednak najpierw trzeba uzyskać decyzję ZIRD, aby można było podejmować dalsze działania. Naczelnik Łuszczak dodał, że projekt będzie można przekazać do realizacji zarządowi województwa śląskiego wtedy, gdy będzie on kompletny, czyli gdy zostanie wydana decyzja ZIRD.

Po wysłuchaniu wyjaśnień zarząd powiatu jednogłośnie wyraził zgodę na zawarcie porozumienia pomiędzy województwem śląskim a powiatem wodzisławskim w sprawie ustalenia zasad nabywania nieruchomości pod drogi odnoszące się do zadania związanego z przebudową skrzyżowania ulic Pszowskiej i Górniczej.

Skrzyżowanie nie zapewnia zadowalającego poziomu bezpieczeństwa i przepustowości - zwraca uwagę naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

Problematyczne skrzyżowanie

Przypomnijmy, że skrzyżowanie ul. Górniczej z ul. Pszowską od wielu lat jest przedmiotem narzekań ze strony kierowców. Powód? Trudności z wydostaniem się z ul. Górniczej, zwłaszcza w godzinach szczytu. Nic dziwnego – skrzyżowanie to jest niezwykle istotne dla układu komunikacyjnego miasta i powiatu, stanowi bezpośredni dojazd do Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl., do osiedli oraz strefy przemysłowej. W pobliżu skrzyżowania znajduje się także szkoła podstawowa. - Z uwagi na szerokie pasy ruchu oraz brak segregacji ruchu, a także ograniczone warunki widoczności, skrzyżowanie nie zapewnia zadowalającego poziomu bezpieczeństwa i przepustowości - mówił kilka lat temu na łamach Nowin Wodzisławskich naczelnik Łuszczak.

Ludzie:

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski