Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent Polowy o rażącym naruszeniu przepisów przez rządzącą opozycję

Głowa miasta poinformowała w środę 7 kwietnia na zdalnej konferencji posesyjnej, że wstrzymano szereg wydatków samorządu, bo rada miasta podjęła bezprawnie uchwałę o zmianach w budżecie na 2021 rok. Włodarz zwrócił się o opinie do Regionalnej Izby Obrachunkowej i nadzoru prawnego wojewody śląskiego. Póki ich nie uzyska, póty nie będzie finansowania np. nauki pływania dzieci, remontów ulic Bema i Cecylii oraz chodnika na Dębiczu, a także dotacji dla LKS i projektów Inicjatywy Lokalnej.

Prezydent Polowy o rażącym naruszeniu przepisów przez rządzącą opozycję
Włodarz Raciborza Dariusz Polowy na posesyjnej konferencji z 7 kwietnia

Lista wstrzymanych wydatków jest długa, Dariusz Polowy wymienił na konferencji 17 punktów, które "zamrożono". Zdaniem włodarza i urzędowych prawników decyzja rady, istotnie modyfikująca projekt uchwały o zmianach w budżecie, bez zgody autora - prezydenta miasta, narusza ar. 233 pkt 3 ustawy o finansach publicznych. - Rada miasta nie ma takich kompetencji, nie może sama dokonywać zmian w budżecie miasta. Przyjmuje je albo odrzuca. To, co zrobiła na sesji to rażące naruszenie prawa - podkreślił D. Polowy. Wskazał też, że naruszono Statut Miasta, bo zmieniona uchwała nie miała opinii prawnej wymaganej przepisami.

Polowy skierował wniosek do RIO i prawników wojewody w tej sprawie. Zrobił to, bo jak tłumaczył, to prezydent odpowiada za realizację budżetu i musi reagować na bezprawne działania radnych. - Nie przyjmę do realizacji wytycznych, które budzą wątpliwości natury prawnej - podkreślił.

Więcej w materiale wideo z konferencji posesyjnej prezydenta Polowego (prowadziła ją Lucyna Siwek rzeczniczka magistratu).

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~razdwatrzy (91.197. * .183) 12.04.2021 07:22

Od kiedy to władza wykonawcza zastępuje sądowniczą i feruje wyroki, a raczej drukuje wyroki bez orzeczenia niezawisłego sądu ?co robią prawnicy prezydenta? dlaczego radni pozwalają prezydentowi bezkarnie pomawiać się w tak prymitywny sposób? bo to chłop jest od Gowina?

~wielkiecyce (169.57. * .105) 11.04.2021 11:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

KaliGula?
Maniakalny i cyniczny ,zawsze kręci coś na boku Namiętnie całuje rączki , fałszywy na każdym kroku. Owładnięty pomrocznością , medycyna zna przypadki , Że naturę psychopaty , można wyssać z mlekiem matki.

Nie zna faktów i przepisów, na przychylność ma sposoby, Naiwnym zaś populizmem wejść do każdej pragnie głowy.!! Pewność siebie nuworysza i dość marne wykształcenie Dają napęd do działania przez umysłu zaciemnienie .....

Ksenofobia, nacjonalizm i skłonności do zaprzaństwa!!
Szybka droga od prawicy, do prymitywnego draństwa.
Zawsze warto porozmawiać, bo nie koniec jeszcze meczu
Chociaż prawda Jego płaska, tak jak ziemia w średniowieczu!!!

Król bujdy dla ludu , wnet z tronu poleci Dobra zmiana ścina głowy i pożera swoje dzieci....

..




~poczta23 (159.8. * .183) 08.04.2021 11:53
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

a co będzie jeśli RIO stwierdzi,że to radni mieli rację?

~Żal_patrzeć (178.43. * .106) 07.04.2021 23:07
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Przykre to. Pani Szukalska zdaje się jest prawnikiem. Jeśli RIO potwierdzi zarzuty prezydenta ci wszyscy radni powinni przeprosić mieszkańców i przestać się wygłupiać.

~macabra (83.10. * .14) 07.04.2021 22:08
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Rada nadaje się do domu wariatów. Opozycja równie destrukcyjna co ta w Warszawie.

~politycznyzanawca (46.204. * .170) 07.04.2021 21:22
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Michał Fita powinien być dumny za zafundowanie miastu takiej sytuacji. Niestety, ale to on odpowiada za takie a nie inne osoby wprowadzone do Rady Miasta i koalicję z tymi, których tak zawsze krytykował. Jestem na Was wkurzony bo na Was głosowałem, a Wy teraz wyprawiacie takie cyrki. Jak można być przeciwko nowelizacji opłat śmieciowych, boiska....Dramat

~grzeczna (10.0. * .233) 07.04.2021 17:52
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Współczuję miastu, mieszkańcom i Radnym, że mają do czynienia z takim "prezydentem"

Pokaż więcej