Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Senator Gawęda na sesji powiatu o Rafako, milionach dla szpitala i rządowych inwestycjach

31.03.2021 08:22 | 2 komentarze | ma.w

W trybie zdalnym z radą powiatu spotkała się senator Ewa Gawęda. Mówiła m.in. przejedzonych pieniądzach w Rafako i groźbie upadku wielu firm - kooperantów raciborskiej spółki. Dała nadzieję, że do Powiatu mogą trafić rządowe środki na inwestycje w szkołach - Mechaniku i I LO.

Senator Gawęda na sesji powiatu o Rafako, milionach dla szpitala  i rządowych inwestycjach
Senator Ewa Gawęda podczas łączenia na sesji Rady Powiatu Raciborskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdaniem Ewy Gawędy "powiat raciborski pięknieje w oczach i widać jego rozwój". Zauważyła, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych przekazał gminom powiatu 12 mln zł, a do Powiatu trafiły stamtąd 4 mln zł. Ostatniego dnia marca ma być ogłoszona lista zadań zakwalifikowanych do III etapu RFIL i tu pani senator - jak powiedziała - mocno liczy na przyznanie Powiatowi środków na inwestycje w jego placówki oświatowe. Chodzi o pieniądze dla przedsięwzięć w Mechaniku i I LO.

Gawęda przypomniała, że raciborski szpital otrzymał za wsparciem rządu w 2020 roku o 17 mln zł więcej z NFZ niż w roku poprzednim.

Najważniejszą obecnie sprawą dla pani senator jest przyszłość Rafako. Ewa Gawęda zaznaczyła, że tylko w 9,9% udziałowcem spółki jest Skarb Państwa.

- Ta prywatna spółka otrzymała już wcześniej rządową pomoc, ale te pieniądze zostały przejedzone. Teraz tę sprawę wyjaśnia prokuratura. Tymczasem nowy zarząd spółki musi przygotować dobry, przekonujący plan naprawczy. Rząd, który miałby teraz udzielić wsparcia, musi uwierzyć, że zarząd jest w stanie zrealizować taki plan - podkreśliła E. Gawęda.

Senator przypomniała, że 13 stycznia swoim oświadczeniem senatorskim w sprawie sytuacji Rafako rozpętała dyskusję społeczną i medialną na ten temat. Cieszy się, że temat podjęli inni parlamentarzyści i odbyło się posiedzenie komisji parlamentarnej poświęconej Rafako.

- Wedle sondaży upadłość Rafako doprowadzi do znaczącego wzrostu, o ponad 50% poziomu bezrobocia w okolicy, bo jest wiele firm współpracujących z Rafako, tworzących ze spółką swego rodzaju ekosystem. Odczują utratę wielkiego partnera w biznesie - zaznaczyła.

Gawęda przywołała bliski jej przykład Pszowa, gdzie upadek kopalni Anna doprowadził do likwidacji wielu małych firm współpracujących z nią.

Senator podziękowała radnym, za angażowanie się w ratowanie największej raciborskiej firmie, a szczególnie wyróżniła radnych z klubu PiS, z którymi jest w bieżącym kontakcie.

W posiedzeniu chciał wziąć udział także Adam Gawęda, poseł i mąż pani senator. Połączył się w podróży - wracał pociągiem ze stolicy, gdzie zakończyły się obrady Sejm, w których brał udział polityk. Jednak wskutek kłopotów technicznych (posła nie było słychać) do połączenia z Gawędą nie doszło. Senator Ewa Gawęda zapewniła radnych, że mąż deklaruje swoje zaangażowanie w sprawy Powiatu, w tym temat Rafako.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP