Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Co dalej z działką po Polmosie? Prezydent obiecał, że sprawa się wyjaśni

13.01.2021 23:42 | 9 komentarzy | ma.w

Dariusz Polowy zapowiedział dziennikarzom na ostatniej konferencji posesyjnej, że przed sesją styczniową radni zobaczą materiały związane z terenem po Polmosie przy ul. Nowomiejskiej. Wynika z nich, że zgody na postulaty Artura Zdrzałka w magistracie nadal nie ma. Ekspert od urbanistyki sugeruje tam budować osiedle nadrzeczne, a nie centrum handlowe.

Co dalej z działką po Polmosie? Prezydent obiecał, że sprawa się wyjaśni
Dariusz Polowy obiecał jesienią, że na przełomie 2020/21 wróci do sprawy działki po Polmosie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przedsiębiorca, do którego należy teren, wnioskował do władz miasta, aby zmieniono tam plan zagospodarowania przestrzennego. A. Zdrzałek chciałby znaleźć kupca na działkę nad Odrą, ale zapisy planu wskazują tam budowę parkingu podziemnego i obiekt wielokondygnacyjny. Właściciel twierdzi, że potencjalnych kupców odstraszają takie wymogi i zabiega o możliwość wzniesienia tam obiektu parterowego pod centrum handlowe. Od roku odmawia mu prezydent Polowy. Ponaglany w tym czasie przez radnych, aby nad sprawą pochylić się ponownie, prezydent zlecił opinię na temat obszaru, o którym mowa. Wykonał ją dr inż. Wawrzyniec Zipser z Katedry Urbanistyki i Procesów Osadniczych Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Dokument, który właśnie trafił do radnych z komisji gospodarki miejskiej, nosi nazwę: Opinia specjalistyczna dotycząca wykorzystania potencjału terenu przy ul. Nowomiejskiej w Raciborzu na potrzeby zabudowy mieszkaniowo – usługowej, wraz z zestawem zaleceń (wytycznych) dotyczących zmian w istniejącym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Członkowie komisji gospodarki miejskiej (kierują nią Piotr Klima) będą dyskutować na ten temat w czwartek 21 stycznia.

Wynika z niej, że teren po Polmosie to odpowiednie miejsce na budowę tam osiedla mieszkaniowego. Zdaniem urbanisty znajduje się on w pobliżu najważniejszych punktów orientacyjnych miasta. - Jest w obszarze, który w prosty wizualnie sposób wyodrębnia się spośród tkanki miejskiej Raciborza, tworząc coś, co można umownie określić „śródmiejską strefą prestiżu” - pisze dr inż Zipser.

Jego zdaniem przy Nowomiejskiej istnieją warunki do kształtowania tej przestrzeni jako wielkomiejskiego „salonu reprezentacyjnego”, którego główne tworzywo powinno się opierać o zabudowę wielorodzinną o gabarytach zbliżonych do kamienic śródmiejskich.

Pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej uważa, że:

wprowadzanie na tym obszarze usług wielkopowierzchniowych oraz większości usług komercyjnych w formie wolnostojącej będzie sprzeczne z rolą, jaką ten teren powinien odgrywać.

Dla przykładu takich rozwiązań autor pracy wskazuje powstające w ostatnich latach we Wrocławiu osiedla nadrzeczne np. Olimpia Port (nadal w rozbudowie), Bulwary Książęce przy ul. Księcia Witolda, czy sąsiednie apartamentowce przy ul. Sikorskiego, trochę mniej pokaźne osiedle Miasto Marina przy ul. Na Grobli i osiedle Angel Wings nad rzeką Oławą.

Dr inż Wawrzyniec Zipser twierdzi, że w miejscu starego Polmosu „może powstać współczesna część centrum komplementarna ze Starym Miastem”.

Pełna treść opinii naukowca z PW znajduje się tutaj:

Pobierz opinia_raciborz-grudzien2020_1070010.docx (format docx, rozmiar ~34.46 k)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza