środa, 24 lutego 2021

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

WAŻNE:

Świąteczna Dziesiątka Nowin: Ewa Gawęda

26.12.2020 12:30 | 0 komentarzy | juk

Przepytaliśmy bohaterów naszych artykułów o sprawy świąteczno-noworoczne. Sprawdź, kto przynosi prezenty w ich domach, bez jakiej potrawy nie wyobrażają sobie wieczerzy wigilijnej, z kim chcieliby spędzić wymarzoną noc sylwestrową, czy też, jakie mają postanowienia na Nowy Rok. Tym razem odpowiada nam senator Ewa Gawęda.

Świąteczna Dziesiątka Nowin: Ewa Gawęda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Choinka - sztuczna czy żywa?

Choinka oczywiście zawsze żywa. Po pierwsze ekologiczna, a po drugie niepowtarzalny zapach świeżego drzewka unosi się w domu przez całe święta.

2. Kto w Pani domu przygotowuje świąteczne potrawy?

Potrawy przygotowujemy wspólnie z moją mamą (z nami mieszka). Każdy ma swoją specjalizację. Mąż np.zawsze na święta piecze "śląski kołocz"i robi makówki.

3. Kutia, moczka, a może coś innego? Bez której potrawy nie wyobrażasz sobie wieczerzy wigilijnej?

Sztandarowymi potrawami w moim domu są: zupa z zielonego groszku, karp z czerwoną dymfowaną kapustą z jabłkami i ziemniakami pure, kilka różnych potraw ze śledzi, no i oczywiście moczka i makówki (są również jeszcze inne potrawy). Gdybym miała wybrać jedną najbardziej ulubioną potrawę to byłaby to czerwona dymfowana kapusta z jabłkami.

4. Kto przynosi prezenty w Pani domu? Dzieciątko, Gwiazdor, święty Mikołaj, a może... Dziadek Mróz?

Prezenty rzecz jasna przynosi dzieciątko, ukradkiem, po wieczerzy wigilijnej, gdy najmłodsi uczestnicy idą sprawdzić, czy już gwiazdy na niebie świecą.

5. Świąteczny prezent, który zapamiętam na zawsze to...

Świąteczny prezent, który zapamiętam na zawsze to moje pierwsze łyżwy.

6. Jaka jest Pani ulubiona kolęda?

Mam taką jedną, wyjątkową. Kolęda dla Nieobecnych (Zbigniewa Preisnera). Zawsze po kolacji jej słucham z łezką w oku i wtedy czuję, że wszyscy bliscy, którzy już odeszli, mnie otaczają.

7. Z kim chciałaby Pani przełamać się opłatkiem? (dowolna osoba - sławna aktorka, postać historyczna, ulubiony pisarz itd.)

Opłatkiem chciałabym się przełamać z siostrą Jolantą, która założyła sierociniec w Zambii w Kasisi. To niesamowita osoba.

8. Wymarzona noc sylwestrowa - gdzie i z kim?

W gronie najbliższych przyjaciół. Miejsce nie ma znaczenia. To bliscy, a nie miejsca, tworzą wymarzone chwile.

9. Co było najlepszego/najgorszego w mijającym roku?

Najgorszą rzeczą w mijającym roku były skutki wybuchu pandemii, strach o bliskich, niepewność dnia następnego, izolacja, bezradność w starciu z wirusem. Najlepszą rzeczą dla mnie w tym roku był optymizm i mobilizacja ludzi w czynienie dobra i pomaganiu innym. Zaangażowanie ludzi w akcje szycia maseczek, oddawania krwi i osocza ozdrowieńców powodowały, że w obliczu pandemii, ani przez chwilę nie zwątpiłam w drugiego człowieka, co dawało mi siłę do działania.

10. Czy ma Pani jakieś postanowienie na 2021 rok? Jeśli tak, to jakie?

Hmm... Chciałabym by, jak najwięcej środków finansowych udało się ściągać i pozyskiwać do mojego okręgu w postaci różnego rodzaju projektów inwestycyjnych, grantów itp., by np. znikały z naszych oczu tereny pozostawione po zamkniętych kopalniach, a okolica by piękniała w oczach, likwidując również nielegalne wysypiska śmieci. Jednym słowem mówiąc, by ludziom żyło się lepiej.Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP