Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Na rynku brakuje lokali i imprez. Nie brakuje za to smogu

31.12.2020 07:00 | 112 komentarzy | juk

Urząd miasta uważa, że aktywizacja starówki jest procesem długotrwałym i niełatwym w realizacji, szczególnie w czasie pandemii. Nie wszyscy z tym się zgadzają i uważają, że czas na spotkania oraz omawianie pomysłów dotyczących ożywienia Starego Miasta już dawno minął, a teraz przyszedł czas na konkretne decyzje.

Na rynku brakuje lokali i imprez. Nie brakuje za to smogu
Centrum Wodzisławia Śl pustoszeje i wymiera. Kiedyś rynek wraz z przyległymi ulicami były wizytówką miasta, również handlową. Dziś handel w tym miejscu zamiera
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Za dużo rozmów, za mało decyzji

Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się także wodzisławianka Marlena Toman. Także nawiązała do przyszłej wyprowadzki sądu z ul. Wałowej. Zauważyła, że problemy na Starym Mieście pogłębią się wraz z tym wydarzeniem. – Zrobi się jeszcze więcej pustych lokali. Będzie to cios zadany w serce starówki. Ta pustka będzie bardzo trudna do wypełnienia – mówiła. Zdaniem Marleny Toman, w ślad za remontem pałacu Dietrichsteinów musiałyby iść zmiany w Parku Miejskim. – Trzeba mu nadać jakiś styl, jakiejś formy. Żeby był pięknym miejscem przy pięknym obiekcie – podkreśliła. Wodzisławianka zauważyła, że każda inicjatywa, każde działania, jakie są realizowane na rynku i w jego okolicach powinno być zakończone liczeniem ludności. – To narzędzie pokazałoby realny przepływ ludzi, a co za tym idzie jakie wydarzenia ich przyciągają na starówkę, a jakie nie – argumentowała. Na koniec stanowczo stwierdziła, że zbyt wiele czasu poświęcono na rozmowy o ożywieniu Starego Miasta, a za mało podjęto konkretnych decyzji. – Czas na spotkania i omawianie pomysłów już dawno minął. Rozmawiamy o tej sprawie już od prawie 10 lat, a efektów nadal brak – zauważyła. – Nasza starówka jest brzydka, nie ma tam żadnych unikatowych atrakcji. Musimy je stworzyć i zwiększyć przepływ ludzi, ale samo się nic nie zrobi – dodała.

Pomogą studenci?

Na koniec rozmów prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca poinformował, że miasto jest właśnie na etapie podpisywania umowy z wydziałem architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Dotyczy ona ogłoszenia konkursu dla studentów, w ramach którego będą przygotowywali prace dyplomowe na zagospodarowanie rynku oraz traktu prowadzącego od centrum do dworca kolejowego. Radni z komisji promocji, sportu i rekreacji natomiast zawnioskowali do urzędu o powołania zespołu do sprawy likwidacji smogu w ścisłym centrum miasta.(juk)