Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Abp Skworc do kandydatów do seminarium: wykorzystajcie ten czas

09.11.2020 14:15 | 0 komentarzy | juk

Metropolita katowicki odwiedził Dom Rekolekcyjny w Kokoszycach. Celem spotkania była rozmowa ze wspólnotą roku propedeutycznego śląskiego seminarium.

Abp Skworc do kandydatów do seminarium: wykorzystajcie ten czas
Spotkanie abp Wiktora Skworca ze wspólnotą roku propedeutycznego śląskiego seminarium miało miejsce w domu formacyjnym, który znajduje się na terenie Domu Rekolekcyjnego w Kokoszycach. (fot. ks. Krzysztof Biela)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wraz z początkiem października 14 kandydatów rozpoczęło czas formacji przed wstąpieniem do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Rok propedeutyczny spędzają w domu formacyjnym, który znajduje się na terenie Domu Rekolekcyjnego w Kokoszycach. Kilka dni temu odwiedził ich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki zachęcał kandydatów do dobrego wykorzystania ważnego czasu propedeutycznego, który ma im pomóc w podjęciu decyzji. Nawiązując do Ewangelii z dnia, przytoczył cytat "kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny". - Może się wam wydawać, że to, co teraz robicie, to tylko takie małe rzeczy. Pamiętajcie, że w życiu duchowym właśnie od wierności małym rzeczom bardzo wiele zależy - mówił kandydatom abp Skworc.

Wyjaśnijmy, że rok propedeutyczny trwa cały rok. Po jego zakończeniu kandydaci przenoszą się do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, gdzie kontynuują formację przez kolejne sześć lat. Przenosząc się do Katowic, kandydaci rozpoczną studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. - Rok propedeutyczny jest szczególnym czasem wyciszenia, w którym młodzi ludzie mogą bardziej poznać siebie i spotkać się z sobą, a przez to rozeznać, czego rzeczywiście chce od nich Pan Jezus – podkreśla ks. Rafał Borkowy, odpowiedzialny za rok propedeutyczny Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.