Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Radni Fity domagają się uszczelnienia opłaty śmieciowej

01.11.2020 19:52 | 3 komentarze | ma.w

W Raciborzu już od kilku lat urzędnicy wiedzą, że około 5 tys. mieszkańców nie płaci opłaty śmieciowej. Tymczasem koszty gospodarki odpadami rosną, a pieniędzy na jej obsługę jest coraz mniej. W lutym Dariusz Polowy zapowiadał działania na rzecz wyłapania niepłacących raciborzan. Do dziś ich nie wprowadzono.

Radni Fity domagają się uszczelnienia opłaty śmieciowej
Marian Czerner z Niezależnych Fity zgłosił wniosek ws. uszczelnienia systemu opłat śmieciowych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W lutym tego roku prezydent Raciborza zapowiadał, że zajmie się „martwymi duszami” w systemie poboru opłaty śmieciowej. Miał do tego wykorzystać tzw. metodę świdnicką. - Podejmiemy działania w celu uszczelnienia systemu poboru opłat - mówił wtedy włodarz (tu więcęj na ten temat).

Metoda świdnicka polega na weryfikacji osób płacących (lub nie) podatek śmieciowy. - Zaprezentujemy ją wkrótce, nagłośnimy ją tak, jak zrobiono to w Świdniku - zapowiedział w lutym prezydent. Metoda bazuje na „śladach”, jakie mieszkaniec pozostawia w postaci elektronicznej, jako np. klient wodociągów, rodzic dzieci uczęszczających do przedszkola lub szkoły.

Na październikowej sesji radny Marian Czerner z klubu Niezależnych Fity zawnioskował do prezydenta o kompleksową analizę wprowadzenia w Raciborzu algorytmu umożliwiającego weryfikację osób fizycznych i prawnych uchylających się od wnoszenia opłaty śmieciowej w gminie Racibórz.

- Kolejne gminy ją wprowadzają. W 2019 roku w Świdniku w ten sposób wprowadzono do systemu 1300 dodatkowych deklaracji. Należy pilnie zająć się tym tematem - oznajmił Marian Czerner.

Pytaliśmy prezydenta Polowego na konferencji posesyjnej o tę sprawę, bo zadanie to zlecił wcześniej zastępcy - Dominikowi Koniecznemu. Ten odparł, że jeszcze z wiceprezydentem nie rozmawiał, bo ten pracuje zdalnie i nie wie, na jakim etapie są ustalenia Koniecznego w sprawie współpracy z samorządem świdnickim. Przyznał tylko, że wszyscy mieszkańcy muszą opłacać podatek śmieciowy i potrzebne jest jak najsprawniejsze rozwiązanie problemu niepłacenia. - Ten temat trzeba załatwić - oznajmił D. Polowy.


Dane z ostatniej analizy systemu gospodarowania odpadami w Raciborzu:

  • Liczba mieszkańców w 2019 roku - 49 760
  • Liczba deklaracji w 2019 roku - 44 832

Łączne wydatki na funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Raciborza w 2019 r. były wyższe od tych sprzed roku o 359 551,55 zł (4,11%). Dochody z opłaty śmieciowej były niższe o 401 446,58 zł (4,38 %).

Obsługa administracyjna systemu kosztuje podatnika 454 tys. 041 zł 63 gr

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza