Sobota, 28 listopada 2020

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Epidemia na Śląsku:

To już oficjalne. Cała Polska w czerwonej strefie, nauczanie zdalne od IV klasy podstawówki

23.10.2020 11:14 | 0 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 11:44

TEKST AKTUALIZOWANY

Informujemy o najnowszych obostrzeniach sanitarnych wprowadzonych w związku ze zwalczaniem epidemii koronawirusa.

To już oficjalne. Cała Polska w czerwonej strefie, nauczanie zdalne od IV klasy podstawówki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż jeszcze miesiąc temu. 23 września poziom zachorowań oscylował około tysiąca, dzisiaj zbliża się do 15 tysięcy dziennie - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas zwołanej 23 października konferencji prasowej.

Nauczanie zdalne od czwartej klasy

Premier poinformował, że od 24 października cała Polska zostanie czerwoną strefą. Ponadto zajęcia w szkołach podstawowych w klasach IV-VIII prowadzone będą w trybie zdalnym. - To jest bardzo potrzebne, aby przerwać łańcuch transmisji - powiedział premier.

W godzinach 8.00 - 16.00 dzieci i młodzież (do 16. roku życia) będą mogły wychodzić z domu tylko pod opieką dorosłych.

Gastronomia tylko na wynos/dowóz

Ponadto na 2 tygodnie ograniczona zostanie działalność lokali gastronomicznych. Będą one mogły przygotowywać posiłki na wynos i dowóz. Możliwe, że okres obowiązywania tego obostrzenia zostanie przedłużony.

Premier zapowiedział również przedstawienie dodatkowego programu wsparcia branż, które zostaną najbardziej dotknięte kryzysem. Dotyczyć to będzie m.in. branży fitness oraz gastronomicznej.

Zakaz zbiorowisk

Zakazuje się również wszelkiego rodzaju aktywności w grupach powyżej pięciu osób. - Widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób i były to źródła i ogniska zakażeń - dodał M. Morawiecki.

Apel do seniorów

Premier poprosił również seniorów powyżej 70. roku życia, aby nie opuszczali domów, gdyż to właśnie oni są najbardziej narażeni na śmierć z powodu COVID-19. Ponadto zawieszona zostaje działalność sanatoriów.

Na poważne zagrożenie dla zdrowia i śmierć narażone są przede wszystkim osoby starsze. Dlatego wprowadzamy program #WspierajSeniora. Prosimy seniorów o niewychodzenie z domu i nieprzemieszczanie. Uruchamiamy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - powiedział M. Morawiecki.

Jeśli te obostrzenia nie przyniosą rezultatu, wówczas konieczne będzie sięgnięcie po kolejne restrykcje ograniczające życie społeczne, kulturalne i gospodarcze.

Co z obchodami Uroczystości Wszystkich Świętych?

Pytany przez dziennikarzy premier Mateusz Morawiecki poinformował, że decyzja w sprawie ewentualnego ograniczenia wstępu na cmentarze zostanie podjęta w przyszłym tygodniu. Jednocześnie szef rządu zaapelował, aby odwiedzać groby w terminach innych niż 1 listopada, tak aby uniknąć tłoku.

Wkrótce więcej informacji.

Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów