środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

WAŻNE:

Prezydent Kieca pisze do ministra w sprawie pracowników transgranicznych

22.10.2020 12:34 | 11 komentarzy | juk

Czeski rząd podejmuje decyzje o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Czy pracownicy transgraniczni z naszego regionu mają powody do obaw?

Prezydent Kieca pisze do ministra w sprawie pracowników transgranicznych
Prezydent Mieczysław Kieca podkreśla, że w imieniu pracowników transgranicznych napisał list do Ministra Rozwoju Pracy i Technologii Jarosława Gowina.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Obecna sytuacja bardzo doświadcza tysiące pracowników i właścicieli firm. Kolejnych dni i obostrzeń boją się znów pracownicy transgraniczni - mówi prezydent Mieczysław Kieca dodając, że to właśnie w ich imieniu napisał list do Ministra Rozwoju Pracy i Technologii Jarosława Gowina.

Na wstępie pisma prezydent Kieca zauważa, że w wielu doniesieniach medialnych coraz częściej pojawiają się informacje odnoszące się do tego, że władze Republiki Czeskiej w przypadku dalszego wzrostu zachorowań na Covid-19 planują wprowadzenie lockdownu, ograniczeń w ruchu i zamknięcie granic. "Mając na uwadze wiosenne doświadczenia związane z problemami z przekraczaniem granicy kraju na przejściach granicznych przez Polaków pracujących zawodowo w pobliskich zakładach w Republice Czeskiej, zwracam się z prośbą o potwierdzenie powyższych doniesień bądź zaprzeczenie im oraz o wiadomość, czy strona rządowa z odpowiednim wyprzedzeniem prowadzi jakiekolwiek rozmowy w sprawie umożliwienia bezproblemowego i skoordynowanego przekraczania granicy przez polskich pracowników zatrudnionych w Czechach po wprowadzeniu przywołanych powyżej potencjalnych obostrzeń" czytamy w liście wodzisławskiego włodarza.

Kieca podkreśla, że dla wielu mieszkańców miasta Wodzisławia Śl. wprowadzenie restrykcji i utrudnień związanych z dojazdem do pracy za granicą w znaczący sposób wpłyną na funkcjonowanie i życie codzienne nie tylko ich, ale także całych ich rodzin. Wyjaśnia, że rozumie kwestie bezpieczeństwa i nigdy nie będzie negował działań na rzecz jego zapewnienia. Natomiast ważne jest dla niego zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego mieszkańców regionu, a podejmowane "na górze" decyzje nie mogą skutkować pozostawieniem człowieka bez środków do życia. "W związku z powyższym bardzo proszę o szczegółowe rozeznanie i monitorowanie tematu oraz podjęcie wszelkich wyprzedzających kroków, które umożliwią swobodne i ciągłe przekraczanie granicy przez obywateli Polski zatrudnionych i pracujących w Republice Czeskiej" kończy list pan prezydent.Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.