Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Konferencja Smog-Szok na rybnickim kampusie

09.10.2020 07:58 | 1 komentarz | acz

W sobotę, 10 października, o godzinie 14.30, w auli rybnickiego kampusu (ul. Rudzka 13 c), rozpocznie się konferencja poświęcona prezentacji badań nad wpływem smogu na życie dzieci

Konferencja Smog-Szok na rybnickim kampusie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Organizatorem przedsięwzięcia jest Rybnicka Rada Kobiet, która wraz z ekipą francuskich dokumentalistów, belgijskich epidemiologów i lokalnych działaczy od roku realizuje projekt poświęcony właśnie tematowi smogu w kontekście wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci.

W lutym francuski badacz i filmowiec, Martin Boudot, przyjechał do Rybnika, żeby zbadać próbki moczu pobrane od 25 dzieci oraz sprawdzić poziom zanieczyszczenia dioksynami kurzych jaj. To samo zrobił w Strasburgu we Francji. Następnie próbki trafiły do prof. Tima Nawrota, epidemiologa z brytyjskiego Hasselt University.

– Tim Nawrot, jako jeden z pierwszych naukowców, zajął się analizowaniem zawartości „czarnego węgla” w moczu. Jest to rakotwórczy składnik zanieczyszczonego powietrza, który odkłada się w naszych organizmach. Dzięki stworzonej przez niego technologii po raz pierwszy w historii możemy precyzyjnie określić, jak bardzo nasze dzieci narażone są na zanieczyszczenie powietrza (zwłaszcza na smog) i jak wpływa ono na ich zdrowie. Możemy też porównać sytuację w Rybniku z sytuacją mającą miejsce w innych krajach. Wiemy już, że wyniki badań są zatrważające – informuje Rybnicka Rada Kobiet.

W spotkaniu udział wezmą:

  • Tim Nawrot, epidemiolog z brytyjskiego Hasselt University
  • Klaudyna Szewczyk, koordynatorka projektu z ramienia Rybnickiej Rady Kobiet
  • dr Katarzyna Musioł, ordynator pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku
  • Martin Boudot, filmowiec, producent cyklu dokumentów Green Warriors.