Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Kogo przetestuje szpital?

08.09.2020 14:52 | 2 komentarze | juk

Czy w związku ze wzbogaceniem się wodzisławskiego szpitala o sprzęt do wykrywania koronawirusa mieszkańcy powiatu mogą liczyć na badania pod kątem tej choroby?

Kogo przetestuje szpital?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

POWIAT 31 sierpnia odbyła się sesja Rady Powiatu Wodzisławskiego. Podczas sprawozdania starosty Leszka Bizonia z działalności zarządu powiatu padło pytanie o badanie na większą skalę mieszkańców regionu pod kątem koronawirusa.

Na początku sprawozdania starosta przypomniał, że w połowie lipca do pracowni mikrobiologii Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. trafił nowoczesny sprzęt pozwalający na molekularne wykrywanie obecności u pacjentów patogenów chorobotwórczych, w tym m.in. koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę Covid-19. – Posiadanie tego wyposażenia umożliwi bezpieczne wykonywanie hospitalizacji w obu lokalizacjach naszej placówki w trybie planowym. Każdy pacjent będzie mógł mieć zrobiony test na obecność koronawirusa w czasie około godziny – mówił starosta Bizoń. Dodał, że sprzęt znacząco ograniczy też ryzyko zakażenia personelu, a w przypadku wykrycia zachorowania pozwoli na szybkie podjęcie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby. Aktualnie PPZOZ jest na etapie uzyskiwanie akredytacji z Ministerstwa Zdrowia na rozpoczęcie oficjalnej działalności urządzenia.

W reakcji na słowa starosty, radna Joanna Rduch-Kaszuba zapytała, czy możliwe będzie badanie mieszkańców pod kątem koronawirusa na większą skalę. Leszek Bizoń odpowiedział, że obecnie nie planuje się takich działań. – W pierwszej kolejności urządzenie ma służyć pacjentom szpitala. W zależności jak często będzie wykorzystywane i jakie będą moce przerobowe pracowni, będziemy się zastanawiać nad kolejnymi formami jego wykorzystywania – mówił starosta. Dodał, że sprzęt jest jednak za mały, aby wykonywać na nim masowe badania. Przypomnijmy, że urządzenie pozwala również na oznaczanie innych patogenów chorobotwórczych, jak wirusy, bakterie, a nawet grzyby. Koszt jego zakupu wyniósł prawie 380 tys. zł.

(juk)

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski