Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Mszana i Marklowice wysoko w rankingu zamożności

30.08.2020 07:00 | 0 komentarzy | ska

REGION W ostatnim numerze zaprezentowaliśmy podsumowanie raportu zamożności gmin czasopisma samorządowego „Wspólnota”. Zabrakło w nim jednak dwóch gmin z powiatu wodzisławskiego – Mszany i Marklowic, które znalazły się bardzo wysoko w zestawieniu.

Mszana i Marklowice wysoko w rankingu zamożności
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czasopismo samorządowe „Wspólnota” opublikowało coroczny ranking zamożności samorządów, zestawiany pod względem dochodów jednostek samorządu terytorialnego w 2019 roku. Gmina Mszana znalazła się w nim najwyżej spośród wszystkich gmin powiatu wodzisławskiego i prawie najwyżej w 10-letniej historii, odkąd jest publikowany ranking. Za 2019 rok Mszana zajęła 62 miejsce na ponad 1560 gmin wiejskich. Ranking uwzględnia dochody własne samorządów i subwencje przekazywane z budżetu centralnego (ale już nie dotacje celowe, takie jak 500+ czy środki unijne). Tak obliczone dochody dzieli się przez liczbę ludności danego samorządu. Dla Gminy Mszana dochód ten w przeliczeniu na mieszkańca wyniósł 4.839,15 zł. W pierwszej setce gmin wiejskich znalazły się jeszcze Marklowice, które zajęły 96 miejsce z dochodem 4287,02 zł. 62 lokata w zestawieniu gmin wiejskich to bardzo wysoka pozycja. – Tak dobry wynik jest efektem konsekwentnej polityki finansowej urzędu gminy, kompetencji pracowników oraz zasobności „portfela” mieszkańców, jako całej gminnej wspólnoty – mówi wójt Mszany Mirosław Szymanek.

W regionie wyżej są tylko Pawłowice (57 miejsce). Pobliskie Świerklany zajęły 455 miejsce, Godów – 505 miejsce, Gorzyce – 592, a Lubomia – 771. Gmina Mszana najwyżej w rankingu była w 2013 roku – na 59 miejscu. Teraz zbliżyła się to tego poziomu.

(oprac.ska)