Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

System WMS i jego rola w funkcjonowaniu firmy produkcyjnej. Co warto wiedzieć?

07.08.2020 11:30 | 0 komentarzy | MK

Konkurencyjność firm ze wszystkich branż wzrasta w szybkim tempie. Konsumenci, robiący zakupy online, oczekują kompleksowej obsługi, w ramach której otrzymają zamówiony towar w krótkim czasie. Żeby było to możliwe, każdy etap realizacji musi przebiegać bez zakłóceń. A ponieważ wszystko zaczyna się na produkcji, warto przyjrzeć się funkcjonowaniu zakładów z branży produkcyjnej. Dziś przybliżymy naszym Czytelnikom zagadnienie, jakim jest WMS. Zachęcamy do lektury!

System WMS i jego rola w funkcjonowaniu firmy produkcyjnej. Co warto wiedzieć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Synchronizacja procesów wewnętrznych podstawą efektywnego zarządzania magazynem

Program WMS to cenne narzędzie, umożliwiające wygodne, sprawne, a przede wszystkim kompleksowe zarządzanie magazynem. Dla firm produkcyjnych zaopatrzenie się w takie oprogramowanie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki magazynowej. Należy przez to rozumieć, że system WMS pozwala zachować kontrolę nad procesami, związanymi z magazynowaniem towarów. Wyróżniamy cztery etapy, wymagające szczególnego nadzoru: przyjęcie towaru, składowanie, kompletacja oraz wydawanie. Aby wskaźnik OTIF, określający efektywność pracy (m.in. w magazynie) utrzymywał się na wysokim poziomie, wszystkie cztery składowe muszą przebiegać poprawnie. Wyeliminowanie takich błędów, jak niepełna kompletacja, nieprawidłowa referencja czy złe oznakowanie produktów leży u podstaw dobrze zarządzanego magazynu. Dużą rolę odgrywa tu informatyczny program logistyczny, czyli tzw. WMS (ang. Warehouse management system). Jest to system IT automatycznie sterujący czynnościami, przeprowadzanymi na magazynie. Umożliwia on nadzorowanie procesów oraz zachowanie ścisłej kontroli nad zapasami. Optymalnie dobrane rozwiązanie zwiększa wydajność produkcji i dostarcza informacji, na podstawie których można lepiej zarządzać pracą urządzeń oraz magazynierów.

Bez programu WMS ani rusz! Jego wdrożenie pozwala szybko odczuć korzyści biznesowe

W firmie produkcyjnej niezwykle istotna jest logistyka produkcji. Sprowadza się ona do zarządzania przepływem materiałów na trasie dostawca – produkcja – klienci. Wdrażając elastyczny program WMS do zarządzania magazynem można zyskać kontrolę nad wszelkimi procesami, zachodzącymi w przedsiębiorstwie. Aplikacja powinna wpisywać się w potrzeby firmy i służyć poprawie gospodarki. Przydatne funkcje to głównie wsparcie produkcji w czasie rzeczywistym, w tym skrócenie cyklu produkcyjnego. Nowoczesne oprogramowanie WMS pozwala zrezygnować z dokumentacji papierowej: wszelkie potrzebne informacje są dostępne w formie elektronicznej, a korzystnie z nich staje się wygodniejsze i zajmuje mniej czasu. W zakładzie produkcyjnym istotne jest również sprawne zarządzanie listami materiałowymi i zleceniami oraz automatyczne generowanie raportów z produkcji. Naturalnie są to tylko wybrane funkcje, cechujące programy WMS. Renomowani dostawcy rozwiązań dla magazynów oferują dedykowane systemy, odpowiadające potrzebom konkretnego biznesu. Taką firmą jest Consafe Logistics – zapoznaj się z jej nowatorską propozycją dla firm produkcyjnych i zdecyduj, czy WMS to rozwiązanie dla Ciebie.

Materiał zewnętrzny