środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

Dariusz Polowy zdał przed radą raport o stanie miasta

29.07.2020 17:45 | 1 komentarz | ma.w

Trwa zdalna sesja Rady Miasta Racibórz. Prezydent Raciborza przedstawił zawartość raportu i wygłosił krótkie podsumowanie swojej rocznej pracy za 2019. Podkreślił, że zrealizował pierwszy od kilkunastu lat budżet, gdzie nie trzeba było korygować planu wydatków na oświatę.

Dariusz Polowy zdał przed radą raport o stanie miasta
Dariusz Polowy prezydent Raciborza na zdalnej sesji Rady Miasta Racibórz - 29 lipca 2020 roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dariusz Polowy zaznaczył, że choć budżet 2019 był realizowany przez nową radę miasta, gdzie koalicja Polowy - Fita ma większość oraz nowego prezydenta, „to trzeba mieć świadomość, że budżet był kontynuacją zobowiązań poprzednich władz”.

Włodarz Raciborza zaznaczył, że to za jego rządów po raz pierwszy od kilkunastu lat (wskazywał tu na kadencję Mirosława Lenka, który sprawował urząd przez 12 lat) nie korygowano wydatków na oświatę w stosunku do planu jaki założono w budżecie.

Mówił też, z jakim trudem odbudowywał zaufanie mieszkańców do władz samorządowych na Płoni, gdzie zajął się sprawą wytwórni asfaltu. Podkreślił, że zorganizował objazd dzielnicowy, spotykając się z raciborzanami z całego miasta. - Trzeba mieć odwagę wysłuchać uwag na temat działalności samorządu - oznajmił D. Polowy.

Jako sukces osobisty wymienił uruchomienie stacji monitorującej jakość powietrza, która stanęła przy SP4. Podkreślił też wyposażenie OSP Sudół w nowy wóz strażacki, z dofinansowaniem zewnętrznym na poziomie 74%. Wymienił przy tym wcześniejsze przedsięwzięcia miejskie z udziałem dotacji rządowych i te sięgały od 27% do 50%.
Polowy lubi powtarzać, zapożyczony od prezydenta Rzeszowa, slogan „nic za swoje”. Jest zwolennikiem angażowania Miasta w projekty, które są dofinansowane źródłami zewnętrznymi na możliwie najwyższym poziomie.

Podkreślił udaną w jego kadencji współpracę z władzami samorządu województwa, który realizuje w Raciborzu rondo przy Mechaniku, część obwodnicy miejskiej, drogę do Kornowaca i Rzuchowa. Zaznaczył też udaną jego zdaniem inwestycję rządową - dokończenie budowy Zbiornika Racibórz i swoje dobre relacje z Wodami Polskimi i ich kolejnymi dyrektorami (Lange i Kurz).

Jako przykład pozytywnych relacji samorządu z lokalnym biznesem D. Polowy wskazał zależne od magistratu i starostwa przyśpieszenie prac na realizacją „wielkiej inwestycji” firmy Tokai Cobex (dawny ZEW), w czym prezydent miasta miał swój udział.

Według Polowego istotne jest także podjęcie przezeń działań reformujących lokalny futbol w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży. Podkreślił audyt wykonany przez eksperta piłkarskiego Marka Śledzia, którego wnioski już są realizowane (klub Unia został spółką miejską). Zapowiedział, że w przyszłorocznym raporcie będzie mógł się pochwalić przed radą miasta efektami tych zmian.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza