Piątek, 4 grudnia 2020

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Epidemia koronawirusa:

Niezwykłe zjawiska na niebie nad regionem. Sam możesz je zobaczyć [ZDJĘCIA]

17.07.2020 15:31 | 0 komentarzy | ska

Tak ciekawego nieba do obserwacji przez pasjonatów dawno nie było. Z jednej strony do 23 lipca możemy podziwiać kometę Neowise, po  drugiej stronie nieba natomiast gołym okiem można obserwować Saturna i Jowisza, które znalazły się bardzo blisko Ziemi. 

Niezwykłe zjawiska na niebie nad regionem. Sam możesz je zobaczyć [ZDJĘCIA]
Kometa Neowise będzie widoczna jeszcze do 23 lipca. fot. Szymon Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niezwykłe zjawiska na niebie nad regionem. Sam możesz je zobaczyć [ZDJĘCIA]

Początek lipca przyniósł wyjątkowy czas dla wszystkich pasjonatów obserwacji nocnego nieba. Gołym okiem oglądać można kometę Neowise, z charakterystycznym niebiesko-białym ogonem. Przy użyciu lornetek czy zbliżenia aparatu można dostrzec jeszcze lepszy obraz. Kometę można podziwiać nad północnym horyzontem. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia komety wykonane z Żor i Wodzisławia Śląskiego. Kometę Neowise w ten sposób będzie można obserwować ponownie dopiero za 6800 lat. 

Na niebie co noc pojawiają się również planety Układu Słonecznego, jednak ostatnio Jowisz i Saturn znajdują się w bliskim położeniu Ziemi. Dzięki temu, przy zastosowaniu lornetki czy małej lunety, możemy dostrzec nie tylko atmosferę gazowych gigantów (z charakterystycznymi pasami w przypadku Jowisza), ale także cztery największe księżyce Jowisza: Io, Ganimedesa, Europę i Kallisto. 

Zrobiliście zdjęcia nocnego nieba i chcecie się nimi pochwalić? Wyślijce je na adres mailowy s.kamczyk@nowiny.pl, a umieścimy je w naszej galerii!