Czwartek, 13 sierpnia 2020

imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza

RSS

PWSZ Racibórz przeprowadza wybory na rektora. Chcą nim zostać Cholewa i Strózik

05.07.2020 09:55 | 19 komentarzy | ma.w

Obaj panowie to długoletni pracownicy naukowi raciborskiej uczelni. Przeszli do "finału" rywalizacji, bo wszystkich kandydatów było czterech, ale dwóch odpadło po rozmowach z Radą Uczelni.

PWSZ Racibórz przeprowadza wybory na rektora. Chcą nim zostać Cholewa i Strózik
Jarosław Cholewa (z lewej) i Paweł Strózik chcą kierować PWSZ Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wybory w PWSZ odbywają się etapami. 10 lipca uczelnia wybierze Kolegium Elektorów, które dokona ostatecznego wyboru rektora - 17 lipca. Kolegium tworzą pracownicy wyższej szkoły oraz studenci. Wybory tego gremium są kluczowe dla układu sił w głosowaniu nad kandydaturami na włodarza uczelni.

O fotel rektorski zdecydowało się w tym roku rywalizować czterech doktorów. Stawkę utworzyli: dr inż. arch. Janusz Faron (były kanclerz w PWSZ Racibórz), dr Jacek Pierzchała (obecny prorektor ds. dydaktyki i studentów), dr Paweł Strózik (były prorektor, Instytut Neofilologi) i dr hab Jarosław Cholewa (Instytut Kultury Fizycznej i Zdrowia).

Rada Uczelni odbyła spotkania z trzema kandydatami. W wyniku głosowań tajnych postanowiono, że oficjalnego poparcia rada udziela tylko kandydaturze J. Cholewy.

Poparcia rady nie uzyskali J. Faron i J. Pierzchała (tym samym odpadli z dalszego etapu wyborów), a także P. Strózik, którego rada nie przesłuchała, tłumacząc, że zgłosił się za późno. Strózik uzyskał jednak pozytywną opinię Senatu Uczelni, co zapewniło mu start w wyborach. Senat udzielił też poparcia J. Cholewie.

Odpadnięcie doktora Pierzchały traktuje się w środowisku uczelnianym w kategoriach sensacji, był bowiem typowany w roli faworyta w walce o schedę po kadencji rektor dr hab. inż. arch. Ewy Stachury.

Więcej na temat rywalizacji o najważniejsze stanowisko na uczelni napiszemy w Nowinach Raciborskich z 7 lipca.

Do dwóch kandydatów na rektora - Jarosława Cholewy i Pawła Strózika zwróciliśmy się z prośbą o odpowiedź na zestaw pytań przygotowanych przez naszą redakcję.

Chcemy poznać priorytety przyszłego Rektora PWSZ w Raciborzu. Uważamy, że wizja dalszego funkcjonowania wyższej szkoły, planów jej rozwoju i oddziaływania na otoczenie jest istotna nie tylko dla samej PWSZ, bo uczelnia należy do najważniejszych motorów rozwoju miasta i powiatu.


Krótkie charakterystyki kandydatów (źródło: PWSZ Racibórz)

dr hab Jarosław Cholewa

absolwent kierunku wychowania fizyczne oraz kierunku rehabilitacja ruchowa Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Autor wielu monografii i publikacji naukowych. Realizował badania naukowe skierowane na optymalizację procesu treningowego w pływaniu oraz rekreacyjnej aktywności fizycznej. Trener pływania i kajakarstwa. Organizator turystyki aktywnej, szczególnie kajakowej i maratończyk.

dr Paweł Strózik

Absolwent filologii germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Pracę w Raciborzu rozpoczął w 1993 r. jako wykładowca w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych. Nauczyciel dyplomowany, egzaminator i ekspert Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Był wicedyrektorem Instytutu Neofilologii w PWSZ w Raciborzu i prorektorem do spraw dydaktyki i studentów. Tłumacz przysięgły języka niemieckiego.