Wtorek, 7 lipca 2020

imieniny: Estery, Metodego, Kiry

RSS

Czym się brzydzi prezydent Polowy? [konferencja posesyjna]

29.05.2020 23:23 | 5 komentarzy | ma.w

Sianiem zamętu i cyniczną, ohydną grą polityczną nazwał włodarz Raciborza to, co wydarzyło się na posiedzeniu rady miasta 27 maja. Powiedział to dwa dni później dziennikarzom lokalnych mediów w zdalnej konferencji prasowej.

Czym się brzydzi prezydent Polowy? [konferencja posesyjna]
Prezydent Polowy posłużył się Statutem Miasta w swoich wypowiedziach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Przypomnijmy, że 23 radnych połączyło się przez internetowe wideo łącza, by odbyć zdalną sesję. Radny Piotr Klima zaproponował wystąpienie na niej lekarza i menadżera ochrony zdrowia Marka Labusa. Chciał omówić sytuację w Raciborzu, gdzie nie ma szpitala (poza przekształconym zakaźnym) i poradni specjalistycznych.

Nie chciał się na to zgodzić przewodniczący rady Leon Fiołka, powołując się na przeszkody formalne. Wspierał go w tym radca prawny Marek Harz. Najbardziej doświadczeni radni przytaczali argumenty, że to rada decyduje w takich sprawach, a nie sam jej przewodniczący. Ostatecznie nie udało się przegłosować porządku obrad sesji i szef rady ją zakończył.

Dariusz Polowy uważa, że sprawami szpitala nie powinna zajmować się rada miasta, która nie ma w tej kwestii kompetencje. Te - jak wskazał - są w gestii starosty oraz wojewody.

Prezydent podał, że na Gamowskiej sytuacja wraca do normy w zakresie dostępności pacjentów do lekarzy. - Zmiany będą postępować w ciągu najbliższych tygodni - mówił mediom.

W kontekście przebiegu majowego posiedzenia Polowy stwierdził, że brzydzi się cynizmem i praktykami nastawionymi na niszczenie.

Włodarz omówił zapisy Statutu Miasta Racibórz, które wskazują na rolę przewodniczącego rady przy ustalaniu porządku obrad. Jego zdaniem radni nie mogą składać wniosków formalnych dotyczących regulacji przypisanych innym punktom statutu. - Nie można przecież zgłosić na dowolnej sesji wniosku o udzielenie absolutorium prezydentowi czy o zastąpienie szefa rady jego przewodniczącym - podał za przykład.

Zdaniem prezydenta właściwą ścieżką postępowania przy zaproszeniu do wystąpienia Marka Labusa na sesji byłoby:

  • 1. złożenie wniosku w tej sprawie u szefa rady
  • 2. przyjęcie wniosku przez przewodniczącego
  • 3. zaopiniowanie go przez prezydenta miasta
  • 4. podjęcie decyzji o zaproszeniu (lub nie) gościa

D. Polowy poinformował, że złożył u przewodniczącego Leona Fiołki wiosek o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym. Odbędzie się ona w środę 3 czerwca już w sali Kolumnowej urzędu miasta w Raciborzu.

O powyższym oraz innych poruszonych na konferencji kwestiach - w materiale wideo (pełny zapis zdalnego spotkania)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza