Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Będzie nowa siedziba wodzisławskiego sądu? Lokalizację już ustalono

10.04.2020 13:00 | 11 komentarzy | juk

W związku z koniecznością zapewnienia sprawnego, efektywnego i przyjaznego dla obywateli funkcjonowaniu wodzisławskiego sądu, potrzebna jest budowa nowego jego gmachu. Planuje się, że powstanie on przy ul. Batorego.

Będzie nowa siedziba wodzisławskiego sądu? Lokalizację już ustalono
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. O budowie nowej siedziby Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śl. mówi się już od jakiegoś czasu. Przede wszystkim dlatego, że jego potrzeby lokalowe są większe, niż obecne możliwości. Wybrana została już lokalizacja nowego gmachu. Ma on powstać na miejskim terenie na obrzeżach miasta. Kiedy? Dokładny termin nie jest jeszcze znany. Jest natomiast wstępna zgoda wodzisławskich włodarzy na realizację tego przedsięwzięcia.

Za mało miejsca

Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śl. w maju zeszłego roku uzyskał program funkcjonalno-użytkowy zaakceptowany przez Ministra Sprawiedliwości. Ustalono wówczas, że dla zapewnienia podstawowych standardów placówka powinna dysponować powierzchnią 4679 m². Aktualnie dysponuje jednak mniejszą przestrzenią. Dwa budynki przy ul. Sądowej i przy ul. 26 Marca osiągają łącznie powierzchnię około 3000 m², zaś budynek przy ul. Wałowej ma powierzchnię 424 m². W efekcie jest potrzeba budowy nowej siedziby.

Nowa siedziba na obrzeżach

W związku z potrzebą budowy nowego gmachu wodzisławskiego sądu, jego prezes Paweł Stępień w połowie grudnia zwrócił się do prezydenta Wodzisławia Śl. Mieczysława Kiecy. Tematem rozmów było wybranie spośród miejskich działek tej, która byłaby odpowiednia dla nowej lokalizacji placówki, tak by ta mogła funkcjonować sprawnie, efektywnie i przyjaźnie dla obywateli. W efekcie rozmów zdecydowano, że będzie to działka przy ul. Batorego o łącznej powierzchni nieco ponad 16 tys. m². Położona jest na obrzeżach miasta w pobliżu ul. Kokoszyckiej. Dlaczego nie wybrano terenu bliżej centrum? Z prostego powodu. Miasto nie posiada w swoich zasobach działki o podobnych parametrach bliżej centrum.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.