Piątek, 4 grudnia 2020

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Epidemia koronawirusa:

Uczniowie Ekonomika wrócili z Hiszpanii do Raciborza. Przechodzą kwarantannę

18.03.2020 16:07 | 0 komentarzy | żet

- Mieliśmy gorącą linię, ale się udało. Wszyscy uczniowie są już w domu. Nie mamy sygnałów, żeby działo się z nimi coś złego - powiedział nam wicestarosta Marek Kurpis.

Uczniowie Ekonomika wrócili z Hiszpanii do Raciborza. Przechodzą kwarantannę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, grupa 18 uczniów Technikum nr 1 (Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu) odbywała praktyki zawodowe w Maladze. Pobyt w Hiszpanii miał potrwać 4 tygodnie - do 20 marca, jednakże ze względu na epidemię koronawirusa został skrócony o tydzień.

W ściągnięcie 18 uczniów oraz 2 nauczycieli do kraju zaangażował się Konsulat Generalny RP w Hiszpanii. 14 marca o godz. 16.40 samolot z uczniami wylądował na lotnisku w Warszawie-Modlinie. Tam czekał na nich autobus Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej, którym wrócili do Raciborza. Na miejscu byli w nocy z 14 na 15 marca.

Cała grupa została poddana kwarantannie domowej.

Oto jak uczniowie opisali swoje przeżycia na szkolnym Facebooku:

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego niemal w całej Europie przewróciło do góry nogami nie tylko nasze praktyki, ale także życie ludzi na całym świecie.

Jeszcze w środę wieczorem cieszyliśmy się z gotowania hiszpańskiej paelli, w czwartek świętowaliśmy urodziny Natalii, a w piątek musieliśmy już pożegnać się z naszymi pracodawcami i zakończyć praktyki w hiszpańskich przedsiębiorstwach. Ostatnim akcentem naszego pobytu był egzamin z języka hiszpańskiego, który wszyscy znakomicie zdali.

W sobotę naszym opiekunkom, przy nieocenionej pomocy koordynatorki ze strony Euromind - Mai, udało się przebookować bilety na powrotny lot do Polski. Po wylądowaniu w Warszawie przeszliśmy kontrolne badania i obecnie pozostajemy pod stałą kontrolą sanepidu.

Mimo tych wszystkich przeżyć pobyt i praktyki w Maladze zostaną na długo w naszych sercach i pamięci. Zdobyte doświadczenie zawodowe i umiejętności językowe będą procentować w przyszłości!!! VIVAT ERASMUS+!Ludzie:

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.