Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Starosta spotka się dziś z szefami placówek POZ. Negocjuje w sprawie nocnej opieki

15.03.2020 08:26 | 0 komentarzy | ma.w

- Pracujemy niemal całą dobę, jestem pod komórką cały czas. Wojewoda śle do nas kolejne polecenia, jest ich już kilkadziesiąt - relacjonuje starosta raciborski Grzegorz Swoboda. Dziś o godz. 15.30 włodarz spotka się w starostwie z lekarzami prowadzącymi placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej by ustalić zabezpieczenie zdrowotne dla całego powiatu.

Starosta spotka się dziś z szefami placówek POZ. Negocjuje w sprawie nocnej opieki
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda i członkowie sztabu kryzysowego dyrektor Ryszard Rudnik i Krzysztof Szydłowski z PCZK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Uważam, że postępujemy wzorcowo w warunkach, w jakich przyszło nam działać. Podkreślę, że robimy coś co zajmuje zwykle pół roku, w ciągu dwóch dni. Odbywam wiele spotkań, rozmów, podejmujemy szereg ważnych decyzji. To jest praca przez 24 godziny na dobę. Jestem przekonany, że wszystkiemu podołamy - mówi nam starosta Grzegorz Swoboda.

Włodarz prosi wszystkich o zachowanie spokoju, bo "sianie paniki" w niczym nie pomaga. Regularnie odbywa swoje posiedzenia sztab kryzysowy, analizując sytuację na bieżąco.

Grzegorz Swoboda odniósł się do wczorajszego żądania radnego miejskiego Piotra Klimy - szefa klubu radnych RSS Nasze Miasto. Ten zwrócił się do przewodniczącego Leona Fiołki o zwołanie sesji nadzwyczajnej obu rad - miasta i powiatu - już w najbliższy wtorek (sesje są planowo za tydzień), aby Racibórz dowiedział się, jak będzie funkcjonować służba zdrowia w powiecie bez szpitala rejonowego i ze szpitalem zakaźnym w mieście.

Starosta wciąż negocjuje z szefami POZ-tów utworzenie w stolicy powiatu nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Prowadzi rozmowy z największymi NZOZ-ami w Raciborzu - z Ocickiej/Klasztornej (Centrum Zdrowia) oraz z Ostroga (Twój Lekarz). Grzegorz Swoboda mówi nam, że są na to szanse i że właśnie tam będą działać "całodobówki" z podziałem zadań. - Pan doktor Mariusz Chlebek z Centrum Zdrowia sygnalizuje, że nie jest w stanie przejąć całości zadań. Być może jednak podzieli się nimi z panią doktor Aleksandrą Gamrot - przekazuje nam głowa powiatu. Jeszcze wczoraj, gdy rozmawialiśmy z prowadzącymi te NZOZ-y, ci nie kryli obaw, że to zadanie ponad ich obecne możliwości. Wskazywali też na krótki termin podjęcia się zadania. G. Swoboda argumentuje wyjątkowymi okolicznościami i napływającymi poleceniami z Katowic, od wojewody i jego służb.


WEZWANIE radnego Piotra Klimy

Szanowny Pan Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz

Proszę o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Miasta lub nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta.

Najlepiej połączonych Rady Miasta i Rady Powiatu.

Aktualna sytuacja związana z pandemią i utworzeniem szpitala zakaźnego w Raciborzu oraz ewakuacja pacjentów i zmiana funkcji Szpitala Rejonowego stwarza określone zagrożenia dla naszych mieszkańców.

Radni powinni zostać poinformowani o obecnej sytuacji i wariantach działań na rozwijające się wydarzenia.

Jestem przekonany, że wysłuchanie radnych sprawujących swoje mandaty w imieniu mieszkańców może wnieść wiele cennych opinii,  uwagi i propozycji. Myślę, że posiedzenie można by zwołać na najbliższy wtorek 17 marca o godz.15.oo.

Warto by zaprosić osoby odpowiedzialne za podejmowane działania.

Piotr Klima, radny RM, przewod.Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego

Rady Miasta RacibórzLudzie:

Aleksandra Gamrot

Aleksandra Gamrot

Lekarz chorób wewnętrznych, NZOZ Twój Lekarz

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Mariusz Chlebek

Mariusz Chlebek

Lekarz, szef NZOZ Centrum Zdrowia

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz