Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

PGG szuka pieniędzy na podwyżki. Wyśle górników na emerytury?

04.03.2020 09:52 | 4 komentarze | acz

W Polskiej Grupie Górniczej szykują się podwyżki, więc spółka szuka pieniędzy, aby zadowolić górników. Podjęta przez zarząd spółki uchwała przewiduje zwiększenie środków finansowych w 2020 roku o 270 mln zł między innymi poprzez „optymalizację zatrudnienia i alokację” oraz „optymalizację administracji”. Zdaniem związkowców to może oznaczać zwolnienia.

PGG szuka pieniędzy na podwyżki. Wyśle górników na emerytury?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Atmosfera w PGG jest bardzo napięta. Międzyzakładowy Związek Zawodowy Kadra Górnictwo wydał oświadczenie wobec planów zarządu. - Z doświadczenia związkowego wynika, że optymalizacja zatrudnienia zawsze wiąże się ze zwolnieniami. W związku z powyższym przypominamy, że jeżeli zwolnienie obejmuje grupę co najmniej 30 pracowników w terminie nieprzekraczającym miesiąca, to mamy do czynienia ze zwolnieniem grupowym w związku z czym pracodawca jest obowiązany podjąć negocjacje ze związkami zawodowymi w przedmiocie planowanych zwolnień, których wynikiem powinno być podpisanie porozumienia w przedmiocie zwolnień. W przypadku braku porozumienia pracodawca jest obowiązany wydać regulamin zwolnień grupowych. Pracodawca ograniczając liczbę zatrudnionych prawdopodobnie będzie typował te osoby, które spełniają warunki do emerytury - czytamy w stanowisku MZZ Kadra Górnictwo.

- W przypadku stosowania przez pracodawcę takich środków jak zmuszanie do podpisywania porozumień o rozwiązaniu stosunku pracy lub zmiany wysokości wynagrodzenia, nieuzasadnionego przenoszenia do pracy w innych Oddziałach PGG S.A. lub wywierania innych nacisków na zatrudnionych, będziemy podejmować działania chroniące pracowników - zapowiadają związkowcy. Spółka nie komentuje doniesień o możliwych zwolnieniach.

(acz)