środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

WAŻNE:

Rewolucja śmieciowa w powiecie wodzisławskim. Samorządy same zajmą się odpadami

12.02.2020 13:01 | 10 komentarzy | juk

Samorządy powiatu wodzisławskiego mają plan, jak rozwiązać problem drastycznych podwyżek za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Przygotowali koncepcję, która ma usystematyzować system gospodarki śmieciami. Na wielką obniżkę opłat mieszkańcy nie mają jednak co liczyć.

Rewolucja śmieciowa w powiecie wodzisławskim. Samorządy same zajmą się odpadami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wczoraj (11.02) odbył się briefing prasowy w wodzisławskim magistracie. Dziennikarzy na spotkanie zaprosił prezydent Mieczysław Kieca. W konferencji wzięli udział także przedstawiciele miast i gmin powiatu wodzisławskiego. - Chcemy powiedzieć jasno, że nie ma naszej zgody na dyktat cenowy firm wywożących odpady - mówili zgodnie samorządowcy. W efekcie jednoczą siły i wspólnie zamierzają wypracować optymalny dla mieszkańców naszego powiatu system gospodarowania odpadami.

Od kilku lat mieszkańcy powiatu wodzisławskiego, ale również całego kraju płacą coraz więcej za wywóz śmieci. Marklowiczanie za odbiór i zagospodarowanie odpadów płacą 21 zł, mieszkańcy Radlina - 26 zł, a Gorzyc już 28,5 zł. - Aktualnie miasta i gminy nie mają do dyspozycji cen rynkowych tylko cenę oferowaną przez przeważnie jedną firmę, która przystępuje do przetargu. Chcemy brać odpowiedzialność za to, co się z odpadem dzieje od momentu przyjęcia go od mieszkańca do momentu przetworzenia. Nie chcemy być płatnikiem między firmą, która świadczy usługi, a mieszkańcem, który te odpady produkuje. To nam nie odpowiada - mówił podczas briefingu Wojciech Krzyżek, drugi zastępca prezydenta Wodzisławia Śl. W efekcie samorządowcy wypracowali koncepcję, która ma usystematyzować system gospodarki odpadami. Przede wszystkim ma jednak zatrzymać powszechny trend wzrostu cen za ich odbiór i zagospodarowanie.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia