Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Jakby było mało bajzlu, to SRK chce go zgotować jeszcze więcej!

11.02.2020 07:00 | 4 komentarze | ska

Spółka Restrukturyzacji Kopalń wystawiła na sprzedaż teren ze zwałowiskiem Wrzosy I. Władze miasta są rozgoryczone i pełne obaw, bo ewentualna rozbiórka hałdy będzie zagrażać zdrowiu mieszkańców.

Jakby było mało bajzlu, to SRK chce go zgotować jeszcze więcej!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PSZÓW Spółka Restrukturyzacji Kopalń wystawiła na sprzedaż zwałowisko Wrzosy I przy ul. Kraszewskego w Pszowie. Teren, który stanowi wielką uciążliwość dla mieszkańców, głównie przez zapylenie i zapach, może trafić w prywatne ręce, a tym samym może rozpocząć się tam działalność. Z apelem o zaniechanie sprzedaży do SRK wystąpili radni Pszowa oraz burmistrz Czesław Krzystała.

Podczas styczniowej sesji Rady Miasta Pszowa radni przyjęli treść apelu wystosowanego do SRK. W piśmie apelują do spółki o zaniechanie sprzedaży zwałowiska Wrzosy I, bo hałda to tykająca bomba. Poruszenie płonącego wewnątrz zwałowiska może być katastrofalne w skutkach dla całego miasta. Mieszkańcy boją się o swoje zdrowie. Apel został wysłany również do parlamentarzystów z regionu. – Zarówno kopalnia, jak i teraz SRK to firmy, których właścicielem jest Państwo. I to odpowiednie ministerstwa powinny na tego typu problemy patrzeć znacznie szerzej niż obecnie. SRK jako państwowa spółka ma w swojej misji działania zapisane, że jej celem jest efektywne zagospodarowanie, rekultywacja i rewitalizacja przejmowanych terenów pogórniczych, dbałość o środowisko naturalne, a także zabezpieczanie przed zniszczeniem obiektów stanowiących dziedzictwo kulturowe i przemysłowe. Biorąc pod uwagę to, co obecnie dzieje się w Pszowie to chyba niewiele to ma wspólnego z tą misją i nie tak powinno wyglądać to przywracanie do życia terenów pogórniczych. Teraz SRK wystawia ofertę sprzedaży na hałdę „Wrzosy 1”, bo tak jest najprościej, ale nikt z decydentów odpowiedzialnych za ewentualne zagospodarowanie tego terenu nie patrzy na koszty społeczne i infrastrukturalne – mówi Piotr Kowol, wiceburmistrz Pszowa. Chyba dla nikogo nie będzie tajemnicą, że przy rozbiórce takiej hałdy powstanie ogromne zapylenie, a to nie pozostanie bez wpływu na zdrowie mieszkańców czy środowisko naturalne.