Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Wodzisław otwiera się na osoby starsze. W mieście powstał Klub Seniora [ZDJĘCIA]

29.01.2020 15:46 | 0 komentarzy | juk

Seniorom z Wodzisławia Śl. już niedługo zostanie oddane miejsce, w którym będą mogli aktywnie i w towarzystwie spędzać wolny czas. Mowa o Klubie Seniora, który zacznie funkcjonować na przełomie lutego i marca.

Wodzisław otwiera się na osoby starsze. W mieście powstał Klub Seniora [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie jest tajemnicą, że polskie społeczeństwo się starzeje. Ja wynika z najnowszych badań, za 15 lat aż jedna trzecia Polaków będzie miała więcej niż 60 lat. Również w Wodzisławiu Śl. seniorów przybywa. - W 2018 r. osób powyżej 60 roku życia było 12 589, obecnie jest ich o 161 więcej - przyznaje Izabela Kalinowska, wiceprezydent Wodzisławia Śl. Z tego powodu miasto postanowiło rozwinąć politykę społeczną dla osób starszych. W efekcie już niedługo zostanie otworzony Klub "Senior +".

Klub powstał w ścisłym centrum miasta, na parterze budynku przy ul. św. Jana 17. Jeszcze do niedawna mieściła się tam Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla”, która została przeniesiona do wyremontowanego budynku byłego hotelu przy ul. Czyżowickiej 29b. Teraz obiekt ma służyć nieco starszym mieszkańcom miasta. Powierzchnia lokalu to blisko 150 m2. Znajduje się tam m.in. kuchnia z płytą indukcyjną, pokój relaksu z fotelami, pokój do gier oraz pokój spotkań. Jest także pomieszczenie przeznaczone na spotkania w większym gronie. Prócz mobilnych stołów znajduje się tam telewizor, co umożliwia np. wspólne oglądanie filmów. Są również toalety. Z kolei dla osób mających problem z poruszaniem się zakupiono specjalny schodołaz.

- Do tej pory seniorzy byli skupieni głównie wokół Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Brakowało jednak przestrzeni, która wypełniałaby ich wolny czas - przyznaje Izabela Kalinowska. - Klub "Senior +" zapełni tę pustkę - dodaje. Wyjaśnia, że placówka będzie prowadzona przez organizację pozarządową, która zostanie wyłoniona w drodze konkursu pod koniec lutego. - Organizacja będzie prowadzić zajęcia kilka razy w tygodniu dla 40-osobowej grupy - mówi wiceprezydent Wodzisławia Śl. Dodaje, że w pozostałe dni, kiedy w Klubie nie będą odbywać się warsztaty, będzie on dostępny dla m.in. Wodzisławskiej Rady Seniorów oraz innych formalnych i nieformalnych senioralnych grup. - Mam nadzieje, że Klub będzie dobrze służył naszym starszym mieszkańcom - mówi Izabela Kalinowska.

Całkowity koszt całkowity inwestycji to nieco ponad 143 tys. zł, z czego zaledwie około 28,6 tys. zł to wkład własny miasta. Reszta pochodzi z rządowego programu "Senior +".

Ludzie:

Izabela Kalinowska

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego