Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Seniorzy mają kolejne kluby. Ten w Bełsznicy bez barier

30.01.2020 07:00 | 0 komentarzy | art

Przybywa Klubów Seniora. 13 stycznia nastąpiło oficjalne otwarcie pierwszego takiego klubu w gminie Gorzyce, a jeszcze pod koniec roku ubiegłego taki sam klub powstał z Połomi.

Seniorzy mają kolejne kluby. Ten w Bełsznicy bez barier
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

BEŁSZNICA, POŁOMIA Kluby Seniora w Połomi i Bełsznicy powstały dzięki możliwości pozyskania przez gminy w Mszanie i Gorzycach środków w ramach programu wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020.

W Połomi klub powstał w budynku Ośrodka Kultury. W ramach projektu udało się przebudować pomieszczenia na parterze i piętrze, gdzie powstała sala spotkań wraz z aneksem kuchennym i łazienką, wydzielono również pomieszczenie pełniące funkcje szatni. - Chcąc podwyższyć standard placówki ponad wymagane minimum zaplanowano utworzenie pomieszczenia klubowego, wyposażonego w sprzęt RTV, komputer z dostępem do Internetu, stoły z krzesłami, szafy i fotele – wyjaśniają w UG Mszana. Całkowity koszt utworzenia i wyposażenia klubu wyniósł 192 tys. zł zaś wartość dofinansowania to prawie 143 tys. zł. Dodajmy, że jest to już drugi Klub Seniora w gminie Mszana.

Podobny klub powstał również w gminie Gorzyce, na terenie Bełsznicy, w tamtejszej remizie OSP. - Ideą powstania Klubu Seniora jest integracja, wsparcie i aktywizacja osób starszych. Powstał on w celu zwiększenia aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym z terenu naszej gminy oraz integracji międzypokoleniowej. Klub przeznaczony jest dla osób 60+ i stwarza możliwości rozwijania swoich pasji, zainteresowań a także spędzania wolnego czasu w miłym towarzystwie – tłumaczy Beata Futerska z Urzędu Gminy w Gorzycach.

Pobyt w placówce umożliwi uczestnikom udział w różnorodnych zajęciach m.in.: plastycznych, rękodzielniczych, muzycznych, kulinarnych, czytelniczych, gimnastycznych, komputerowych. O tym wszystkim na otwarciu placówki opowiadał Kamil Jakubiak z „Super Fundacji”, której powierzono prowadzenie Klubu w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania gminy Gorzyce w obszarze pomocy społecznej.

Klub ma do dyspozycji dużą i małą salę, szatnię, dobrze wyposażoną kuchnię oraz łazienki z prysznicami, które dostosowane są do osób niepełnosprawnych. Klub w Bełsznicy ma jedną podstawową przewagę nad klubami w Mszanie i Połomi. Wszystkie pomieszczenia pozbawione są barier architektonicznych, klub znajduje się na parterze.

Ze środków budżetu państwa gmina Gorzyce pozyskała kwotę 150 tys. zł na utworzenie i doposażenie klubu. Natomiast wkład własny gminy wyniósł ponad 84 tys. zł. Łącznie zorganizowanie klubu kosztowało więc 234 tys. zł.

(art)