Sobota, 6 marca 2021

imieniny: Jordana, Róży, Kolety

RSS

Wójt Rudnika w roli mędrca ze wschodu. Orszak Trzech Króli w Gamowie [ZDJĘCIA, LIVE]

06.01.2020 16:33 | 1 komentarz | mad

Po raz czwarty przez Gamów, w jednej z najmniejszej parafii diecezji opolskiej, przemaszerował Orszak Trzech Króli.

Wójt Rudnika w roli mędrca ze wschodu. Orszak Trzech Króli w Gamowie [ZDJĘCIA, LIVE]
Niemal cała wioska zebrała się pod kościołem, gdzie w stajence przy żłobku czekała Święta Rodzina. W te role wcielili się Artur Musioł i Teresa Wilczek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

6 stycznia w kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego nazywana także świętem Trzech Króli. To chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi. W tym dniu odbywają się Orszaki Trzech Króli, a te, które organizowane są wspólnie z fundacją Trzech Króli, mają wyjątkową oprawę. To przedstawienie jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

Gamów w gminie Rudnik w organizację wydarzenia włączył się po raz czwarty. Najpierw w kościele pw. św. Anny odbył się krótki koncert uczniów Parafialnego Towarzystwa Oświatowego. Następnie mieszańcy zgromadzili się przed świątynią, przy szopce. Tam po powitaniu trzech mędrców i pokłonieniu się Dzieciątku oraz Świętej Rodzinie, orszak wyruszy pod remizę Ochotniczej Straży Pożarnej. Na koniec uczestnicy zostali zaproszeni na ciepły poczęstunek.

Z roku na rok coraz więcej osób uczestniczy w gamowskim orszaku. Przybywają nie tylko miejscowi, ale i mieszkańcy z terenu całej gminy oraz poza jej granic

Przemarszowi towarzyszył śpiew kolęd, w tym roku dodatkowo ubarwiony brzmieniem orkiestry. Ponadto dzięki współpracy z fundacją Trzech Króli do wioski trafiły kolorowe korony, nalepki oraz śpiewniki. W rolę jednego z mędrców tradycyjnie już wcielił się mieszkaniec Gamowa, wójt gminy Piotr Rybka. Natomiast w rolę dwóch kolejnych: Karina Waleczko i Emilia Strzedula.

Za pośrednictwem Facebooka prowadziliśmy relację live z przemarszu korowodu przez wieś:

Ludzie:

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.