Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Są tam, gdzie ludzie się gubią. Kuratorzy sądowi świętowali swój jubileusz [ZDJĘCIA]

01.12.2019 10:46 | 0 komentarzy | d

W piątek 29 listopada w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborz odbyła się uroczystość obchodów 100-lecia Polskiej Kurateli Sądowej, zorganizowana przez Sąd Rejonowy w Raciborzu. Współorganizatorem wydarzenia był starosta raciborski.

Są tam, gdzie ludzie się gubią. Kuratorzy sądowi świętowali swój jubileusz [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgromadzonych kuratorów społecznych i zawodowych oraz zaproszonych gości powitała prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzena Korzonek. Uroczystość była okazją do złożenia podziękowań kuratorom społecznym i zawodowym za trud ich pracy i służbę realizowaną na rzecz całego społeczeństwa. Wielokrotnie ze sceny padały pod adresem kuratorów sądowych słowa uznania i docenienia. Swoją obecnością uroczystość uświetnili zaproszeni goście: wicestarosta Marek Kurpis, naczelniczka Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Raciborza Iwona Trzeciakowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Henryk Hildebrant, dyrektor Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu Grzegorz Bulenda, funkcjonariusze policji: Dariusz Szerszunowicz i Krzysztof Klimek z zespołu ds. Nieletnich i Patologii w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu oraz sędziowie Wydziału Karnego i Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Raciborzu.

Wicestarosta Marek Kurpis składając gratulacje i podziękowania podkreślił, jak ważna dla całej społeczności lokalnej jest praca kuratorów, zaś naczelniczka Iwona Trzeciakowska podała, że uczestnicząc w uroczystości, ma poczucie, że jest wśród przyjaciół. Zaproszeni goście złożyli kwiaty i podziękowania na ręce prezes sądu oraz kierowników I i II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Raciborzu - Marka Wieczorka i Adama Reszki. Marzena Korzonek wyraziła przekonanie, że jest to święto całej społeczności lokalnej z uwagi na znaczenie kuratorskiej służby, dzięki której możemy czuć się bezpieczniej. Podkreśliła, że kuratorzy są często najbliżej ludzkiego problemu, są tam, gdzie ludzie się gubią. Wchodzą w konflikt z prawem, tam, gdzie ludzie są nieporadni, potrzebują pomocy i motywacji do zmian. Wymieniła też wiele dodatkowych inicjatyw i działań społecznych kuratorów, które podejmują oni na terenie miasta, powiatu i regionu.

Później zgromadzeni wysłuchali wykładu kuratora dr Patryka Kujana, podczas którego przedstawił on historię kurateli sądowej oraz podzielił się ciekawymi wynikami badań, jak postrzegana jest osoba kuratora przez podopiecznych i jakie są wobec niego oczekiwania. Następnie przyszedł czas na zaproszenie kuratorów społecznych i zawodowych na scenę, gdzie prezes i wiceprezes sądu wręczyły listy gratulacyjne z okazji 100-lecia kurateli. Wiceprezes Ewa Kosiorowska dziękując kuratorom, zwróciła uwagę, że zdarza się, że wykonując obowiązki, kuratorzy działają w trudnych warunkach, narażając swoje bezpieczeństwo.

Również kierownicy zespołów w imieniu wszystkich kuratorów przygotowali podziękowania dla prezesa sądu za zaangażowanie w organizację i przygotowanie uroczystości oraz dla sędziów karnych i rodzinnych, z którymi współpracują. Kwiaty złożono na ręce wiceprezesa sądu Ewy Kosiorowskiej oraz sędzi karnej, specjalisty postępowania wykonawczego Anny Harupy-Zięby, która podziękowała kuratorom za wysoki poziom ich służby i podkreśliła, że sprawozdania kuratorów w znaczący sposób ułatwiają sędziom podjęcie decyzji. Także kuratorzy zawodowi z I i II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej podziękowali swoim kierownikom: Markowi Wieczorkowi i Adamowi Reszce za ich pracę i wsparcie.

Uroczystość uświetnił występ artystyczny młodych wokalistów dedykowany kuratorom sądowym. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowali się wokaliści, laureaci wielu festiwali powiatowych, regionalnych i ogólnopolskich, a wśród nich wychowankowie zespołu wokalnego Miraż: Kamil Klimek, Michał Stuchły i Magdalena Wojak. A także 9-letnia Emilia Franica i 13-letnia Maja Kołpacka, które swoje zdolności wokalne rozwijają w Studiu Muzyki, Piosenki i Teatru ARS Elżbiety Biskup. Różnorodne występy zachwyciły publiczność, która mocno oklaskiwała artystów. Wokaliści otrzymali podziękowania od prezesa i wiceprezesa sądu.

Po zakończeniu części oficjalnej prezes sądu zaprosiła wszystkich na tort i poczęstunek, który odbył się w sali żyrandolowej Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

źródło: Sąd Rejonowy w Raciborzu, fot. Grzegorz Nowak/Zamek Piastowski, oprac. (d)

Ludzie:

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Marzena Korzonek

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu