Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Walka o Chopina i godzina duchów na dworcu w Wodzisławiu

29.11.2019 08:36 | 19 komentarzy | mak

15 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów PKP Intercity. Jak się okazuje - rozkład ma pewne braki. W Wodzisławiu Śląskim nie zatrzyma się pociąg "Chopin". - Mimo że postoje u sąsiadów, w Rybniku i w Chałupkach, będą - alarmuje Towarzystwo Entuzjastów Kolei i prosi o wsparcie. Z jakim skutkiem?

Walka o Chopina i godzina duchów na dworcu w Wodzisławiu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

15 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów PKP Intercity. Niestety - jak się okazuje - rozkład ma pewne braki. W Wodzisławiu Śląskim nie zatrzyma się pociąg Intercity "Chopin". - Od połowy grudnia ma tędy przejeżdżać codziennie pociąg IC "Chopin". Niestety, bez postoju. Mimo że postoje u sąsiadów, w Rybniku i w Chałupkach będą. Zlekceważono ćwierć miliona ludzi, dla których jest to najbliższa stacja z dostępem do pociągów kwalifikowanych. Przywitajmy więc wspólnie "Chopina" na peronie w pierwszą noc nowego rozkładu jazdy, 14/15 grudnia. Godzina duchów w Wodzisławiu! - napisali w mediach społecznościowych przedstawiciele Towarzystwa Entuzjastów Kolei.

W tej sytuacji Towarzystwo Entuzjastów Kolei zwróciło się m.in. do rady powiatu wodzisławskiego z prośbą o wsparcie. - Proponujemy wystosowanie do ministerstwa infrastruktury i PKP Intercity krótkiego pisma o treści np. "Popieramy apel Towarzystwa Entuzjastów Kolei z dnia 6 listopada 2019 r. o przywrócenie postojów pociągu IC "Chopin" w Wodzisławiu Śląskim w rozkładzie jazdy 2019/2020" - brzmiał fragment apelu, nad którym pochylili się radni powiatu wodzisławskiego.

28 listopada odbyła się sesja rady powiatu wodzisławskiego. Rajcy mieli zadecydować, czy poprą apel TEK. Wcześniej, podczas komisji, tematowi towarzyszyła ożywiona dyskusja. Ubolewano, że na dworcu w Wodzisławiu nie można kupić biletów na pociągi IC, rozmawiano też o długości peronów.

"Chopin" się jednak zatrzyma?

Jeszcze przed głosowaniem nad apelem głos zabrał radny Janusz Ballarin z klubu radnych PiS. Przekazał, że jest duża szansa na to, że IC "Chopin" będzie się jednak zatrzymywał w Wodzisławiu. - O problemie dowiedzieli się senator Ewa Gawęda i poseł Adam Gawęda. Interweniowali w ministerstwie infrastruktury i IC - powiedział radny Ballarin. Dodał, że w efekcie tych starań jest bardzo prawdopodobne, że już od marca "Chopin" będzie zatrzymywał się w Wodzisławiu.

Potwierdziła to radna Jolanta Górecka. - Również pragnę przekazać dobrą nowinę. Pani poseł Teresa Glenc też podjęła interwencję w tej sprawie w ministerstwie infrastruktury. I prawdopodobnie uda się uzyskać zgodę na postój pociągu w Wodzisławiu - powiedziała.

Za poparciem apelu optowała radna Barbara Połednik z klubu radnych KO. - Jestem zwolenniczką wspierania inicjatyw społecznych. Miasto podjęło duży wysiłek, by wyremontować dworzec i warto popierać każdą inicjatywę, która ma związek z jego rozwojem. Proszę o zagłosowanie za apelem TEK - powiedziała radna.

Ostatecznie rada powiatu wodzisławskiego poparła apel TEK.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Barbara Połednik

Barbara Połednik

Radna Powiatu Wodzisławskiego

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm