środa, 28 października 2020

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

W Bukowie strach przed asfaltownią, której pozbywa się Racibórz

16.11.2019 19:00 | 7 komentarzy | mak, żet

Asfaltownia przez lata utrudniała życie mieszkańcom Płoni w Raciborzu i teraz ma się stamtąd przenieść. Do Bukowa. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy tej miejscowości nie chcą jej w swoim sąsiedztwie.

W Bukowie strach przed asfaltownią, której pozbywa się Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Asfaltownia przeniesie się z Płoni w Raciborzu do Bukowa w powiecie wodzisławskim. Żeby poznać tło całej sprawy, najpierw skupmy się na tym, co działo się w Raciborzu. Tam mieszkańcy od lat narzekali na sąsiedztwo wytwórni asfaltu. Otaczarnia należy do Przedsiębiorstwa Robót Drogowych, którego właścicielem jest Miasto Racibórz.

Kukułcze jajo

Niedawno prezydent Raciborza Dariusz Polowy spotkał się z mieszkańcami Płoni, by przekazać im, że budząca kontrowersja asfaltownia zostanie przeniesiona. Poinformował mieszkańców, że „w październiku została wydana pozytywna decyzja środowiskowa dotycząca nowej lokalizacji otaczarni”. - Nie wycofam się z zapewnień, że od nowego sezonu otaczarnia nie będzie pracować w Raciborzu i to jeszcze raz publicznie potwierdzam - podkreślił prezydent Raciborza.

Wytwórnia asfaltu raciborskiego PRD zostanie przeniesiona na teren żwirowni przy ul. Krzyżanowickiej w Bukowie. Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach tego przedsięwzięcia wydał 21 października zastępca gminy Lubomia Bogdan Burek (z upoważnienia wójta Czesława Burka). Postępowanie w tej sprawie było prowadzone na wniosek przedsiębiorstwa Ceramot Silesia Sp. z o.o. w Bukowie. To właśnie ta firma będzie wynajmować raciborskiemu PRD teren, na którym będzie działać wytwórnia asfaltu.

Wniosek

Wróćmy teraz na teren Bukowa i gminy Lubomia. Tam całe postępowanie w sprawie asfaltowni ciągnie się od lipca ubiegłego roku. Wtedy do Urzędu Gminy w Lubomi wpłynął wniosek związany z planami budowy instalacji do wytwarzania mieszanek asfaltowo–bitumicznych, czyli właśnie asfaltowni. Firma Ceramot Silesia z Bukowa – producent betonu i kruszywa, zwróciła się o wydanie decyzji środowiskowej.

Asfaltownia ma powstać przy drodze łączącej Syrynię z Bukowem, ale już na terenie samego Bukowa. Jadąc od Syryni – po lewej stronie, za torami, mniej więcej na wysokości zakrętu, w sąsiedztwie cegielni. Właścicielem gruntu jest Ceramot, a sama działka – zgodnie z planem zagospodarowania – ma przeznaczenie przemysłowe.

Ludzie:

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza