Czwartek, 22 października 2020

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Prezydent Raciborza przypomina o pogromie Żydów w Raciborzu

09.11.2019 13:05 | 7 komentarzy | ma.w

Dariusz Polowy zarządził opuszczenie do połowy masztu nowej flagi narodowej na Rondzie Żołnierzy Niezłomnych w Raciborzu. Chce by Miasto pamiętało o tragicznych wydarzeniach z listopadowej Nocy Kryształowej w 1938 roku, w niemieckim wówczas Raciborzu.

Prezydent Raciborza przypomina o pogromie Żydów w Raciborzu
Dariusz Polowy przed Rondem Żołnierzy Niezłomnych, w tle opuszczona flaga
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Flaga narodowa na raciborskim Rondzie Żołnierzy Niezłomnych opuszczona do połowy masztu. Oddajemy hołd społeczności żydowskiej Raciborza w 81. rocznicę Nocy Kryształowej. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku Niemcy podpalili synagogi, niszczyli żydowskie sklepy. Wtedy zamordowano 91 osób narodowości żydowskiej, spalono 171 synagog, zniszczono 7500 sklepów należących do Żydów, osadzono w obozach koncentracyjnych 26 tys. Żydów. Także w Raciborzu, który był w granicach III Rzeszy, spłonęła synagoga - napisał na swoim FB prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

- Pamięć o synagodze i społeczności żydowskiej Raciborza trwa - zaznacza głowa miasta.

Na swoim profilu fesbukowym D. Polowy publikuje też wiersz Michała Kamińskiego pt. "I była zatłoczona Bożnica przy zatłoczonej ulicy Szewskiej" z 2011 roku, opublikowany w Almanachu Prowincjonalnym.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza