Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie zaprezentuje swoje zbiory [ZAPOWIEDŹ]

12.09.2019 17:13 | 0 komentarzy | d

Ozdobne tarcze kołkowane, bombarda z XV wieku, weksylia i klejnoty... Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza 19 września na wernisaż wystawy zbiorów Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie zaprezentuje swoje zbiory [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
wrzesień
19 czwartek

Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie zaprezentuje swoje zbiory

Start 19.09.2019 o godz. 17:00 wstęp wolny

Bractwo kurkowe to pochodząca ze średniowiecznej Europy Zachodniej organizacja, ucząca mieszczan posługiwania się bronią na wypadek konieczności obrony murów miejskich. Pierwsza wzmianka o istnieniu raciborskiego bractwa strzeleckiego pochodzi z 1612 roku, kiedy z powodu braku środków finansowych w kasie miasta Bractwo nie mogło wziąć udziału w zawodach w Nysie. Racibórz był silnym ośrodkiem strzeleckim - w 1880 roku Bractwo liczyło 126 członków. Do dzisiaj, zgodnie z wielowiekową tradycją, organizowane są zawody strzeleckie o tytuł Króla Kurkowego czy Intronizacja Króla Kurkowego.

Na wystawie w raciborskiej bibliotece zobaczymy m.in. zbiór pamiątkowych ozdobnych tarcz kołkowanych, bombardę z XV wieku, weksylia i klejnoty Bractwa, a także tablice poświęcone historii Bractwa Strzeleckiego w Raciborzu.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 19 września o godz. 17.00 w Galerii Gawra (Biblioteka, I piętro) przy ul. Kasprowicza 12.

źródło: MiPBP Racibórz