Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie zaprezentuje swoje zbiory

Start 19.09.2019 o godz. 17:00 wstęp wolny

Ozdobne tarcze kołkowane, bombarda z XV wieku, weksylia i klejnoty… Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza 19 września na wernisaż wystawy zbiorów Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bractwo kurkowe to pochodząca ze średniowiecznej Europy Zachodniej organizacja, ucząca mieszczan posługiwania się bronią na wypadek konieczności obrony murów miejskich. Pierwsza wzmianka o istnieniu raciborskiego bractwa strzeleckiego pochodzi z 1612 roku, kiedy z powodu braku środków finansowych w kasie miasta Bractwo nie mogło wziąć udziału w zawodach w Nysie. Racibórz był silnym ośrodkiem strzeleckim - w 1880 roku Bractwo liczyło 126 członków. Do dzisiaj, zgodnie z wielowiekową tradycją, organizowane są zawody strzeleckie o tytuł Króla Kurkowego czy Intronizacja Króla Kurkowego.

Na wystawie w raciborskiej bibliotece zobaczymy m.in. zbiór pamiątkowych ozdobnych tarcz kołkowanych, bombardę z XV wieku, weksylia i klejnoty Bractwa, a także tablice poświęcone historii Bractwa Strzeleckiego w Raciborzu.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 19 września o godz. 17.00 w Galerii Gawra (Biblioteka, I piętro) przy ul. Kasprowicza 12.