środa, 24 lutego 2021

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

WAŻNE:

Ronda nie będzie. Świateł też nie

10.08.2019 13:00 | 19 komentarzy | mak

Ważne skrzyżowanie dwóch ulic w Wodzisławiu Śl. - Pszowskiej i Górniczej musi zostać przebudowane. Budowa ronda nie wchodzi w grę. Wybrano więc inną koncepcję.

Ronda nie będzie. Świateł też nie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Skrzyżowanie Pszowskiej i Górniczej w Wodzisławiu Śl. to dość ruchliwy rejon, w godzinach szczytu zakorkowany. Sprawną komunikację utrudnia brak wydzielonych pasów, które by nakazywały jazdę w konkretnych kierunkach. Kierowcy, którzy chcą wyjechać z drogi podporządkowanej na główną, muszą uzbroić się w cierpliwość i swoje odczekać. Z kolei ruch na Pszowskiej nierzadko blokują samochody, które ustawiają się do skrętu w lewo. Jeśli zjadą na skraj pasa drogowego, inni kierowcy są w stanie je minąć. Jeśli nie, też muszą czekać, aż pierwszy w kolejce pojazd opuści krzyżówkę. Wszystko to nie wpływa dobrze na bezpieczeństwo.

Ulica Pszowska jest drogą wojewódzką, a Górnicza drogą powiatową. To oznacza, że tylko Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach - jako administrator drogi wyższej kategorii - może zadecydować o przebudowie newralgicznej krzyżówki. Tak stanowią przepisy. Powiat wodzisławski - żeby przyspieszyć kwestię przebudowy skrzyżowania i zmobilizować ZDW do dalszych działań - postanowił wziąć na swoje barki przygotowanie projektu. I sfinansować go.

Koszt projektu to 275 tys. zł. Drogo, ale okazuje się, że w pracach projektowych nad tak strategicznym miejscem, jak ta krzyżówka, trzeba uwzględnić wiele czynników.

Dwa etapy

Prace nad przygotowaniem projektu przebudowy skrzyżowana ruszyły w zeszłym roku. Podzielono je na dwa etapy. Pierwszy to wykonanie analiz i prognoz ruchu, a także przygotowanie kilku koncepcji przebudowy i wybór rozwiązania. Drugim etapem jest właściwe projektowanie. - Znajdujemy się na końcówce pierwszego etapu, ale jednocześnie rozpoczął się już drugi - mówi o stanie zaawansowania prac Arkadiusz Łuszczak, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl.

Projektowane są również chodniki w ciągu ul. Pszowskiej - od przecięcia z Górniczą, aż do skrzyżowania z ul. Wolności.