środa, 23 września 2020

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

Orkiestry dęte zagrały w Tworkowie [ZDJĘCIA]

10.06.2019 10:37 | 1 komentarz | mad

Za nami 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych. Nowością był przemarsz orkiestr ulicami Tworkowa w towarzystwie mażoretek.

Orkiestry dęte zagrały w Tworkowie [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Siedem orkiestr

Podczas finałowego koncertu w niedzielę 9 czerwca na scenie przy Centrum Kultury w Tworkowie zagrało siedem orkiestr: Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie (Polska), Orkiestra Dęta Glorieta z Jaworza (Polska), Hornická Kapela Havířov (Czechy), Dechový Orchestr Hradec nad Moravici (Czechy), Orkiestra Dęta Kłomnice (Polska), Spolek hudebníků Mĕstského dechovego orchestru Kopřivnice (Czechy) Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów (Polska).

Każda orkiestra miała do dyspozycji 25 minut, by zaprezentować się z jak najlepszej strony i trafić w upodobania muzyczne słuchaczy. Zabrzmiały przeboje muzyki klasycznej, rozrywkowej, filmowej, marsze i tradycyjna „dechovka”. Nie zabrakło równiez przebojów Zbigniewa Wodeckiego, Michaela Jacksona, szwedzkiej grupy ABBA i hardrockowego zespołu Led Zeppelin.

W przerwach między występami orkiestr dętych swoje układy taneczne pokazały mażoretki z Fanaberii i formacje tworkowskiego Uśmiechu oraz MAXI Uśmiech, czyli rodzice tancerek.

Wybrano najlepszych

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych ma formułę konkursu. Zanim orkiestry zaprezentowały się w Tworkowie, od rana w Domu Kultury K3 w Boguminie odbywały się przesłuchania. Jury w składzie: profesor Stanisław Śmietana – przewodniczący, dr Milan Bystroň i dr Bernard Turek – członkowie jury, wyłoniło zwycięzców.

I miejsce

  • Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie
  • Hornická Kapela Havířov

II miejsce

  • Dechový Orchestr Hradec nad Moravici

Trzeciego miejsca jury nie przyznało.

Wyróżnienie

  • Orkiestra Dęta Glorieta z Jaworza

Jury postanowiło przyznać nagrody specjalne dla wyróżniających się artystów z Hornickiej Kapeli Havířov. Statuetki otrzymali Lada Šindelova (śpiew), Josef Kapera (klarnet), Artur Kubica (trąbka), Richard Kubica (puzon). Wyróżnieni zostali także trzej puzoniści z Orkiestry Dętej Glorieta z Jaworza: Daniel Żebrok, Daniel Warsiński i Szczepan Holeksa. Statuetki otrzymali również: najstarszy muzyk 85-letni Alois Nogol z Hornickiej Kapeli Havířov i najmłodszy 11-letni Mathéo Agnan z orkiestry z Kopřivnice.

Dyplomy, puchary i nagrody podczas popołudniowego koncertu wręczali jurorzy oraz dyrektor GZOKSiT Daria Wieczorek i wójt gminy Grzegorz Utracki. Organizatorem VII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych był Gminny Zespół Oświaty Kultury Sportu i Turystyki oraz gmina Krzyżanowice.

Po śląsku

Wieczorem festiwalowych gości bawił śląski stand-uper Krzysztof Zaremba – Ślązak Roku 1998, laureat konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”. Artysta, obdarzony niezwykłym talentem estradowym, od razu nawiązał bezpośredni kontakt z publicznością, wciągając widzów do swoich skeczów, scenek i żartów.

źródło: UG w Krzyżanowicach, oprac. (mad).

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.